Techinside Google News
Techinside Google News

Apple, çalışanlarına acımadı! Ya uygula ya da işten çık!

Apple, San Diego AI çalışanlarına ya Austin'e taşınmaları gerektiğini ya da iki Kaliforniya ve Teksas ekibini tek bir ekipte birleştirme planlarının duyurulması nedeniyle işlerini kaybedeceklerini söyledi.

Silikon Vadisi teknoloji şirketi Apple, Siri özelliği gibi yapay zeka operasyonlarından sorumlu 121 kişilik ekibini kapatıyor.

Veri Operasyonları Ek Açıklamaları olarak bilinen grubun Çin, Hindistan, İrlanda ve İspanya’nın yanı sıra San Diego ve Austin, Teksas’ta şubeleri bulunuyor. Çarşamba günü gruba Apple’ın yalnızca tek bir yere odaklanacağı bilgisi verildi. 

- Advertisement -

Apple, çalışanlarına ya Austin’e taşınıp AI ekibinde çalışmaya devam edebileceklerini ya da işten çıkarılacaklarını söyledi. Teknoloji devi, ültimatomu sunduktan sonra işçilere kararlarını vermeleri için Şubat ayı sonuna kadar süre verdi. 

Hayatlarını köklerinden söküp Güney’e taşınmayı reddeden ekip üyelerinin görevlerine 26 Nisan’da resmi olarak son verilecek. Duyuru, Apple AI şefi John Giannandrea’nın üst düzey yardımcısı Christine DeFilippo tarafından yapıldı. 

Apple’ın bir sözcüsü, şirketin ABD’deki Veri Operasyonları Ek Açıklamaları ekibinin her ikisini de ekibin çoğunluğunun halihazırda bulunduğu Austin’deki kampüslerinde bir araya getirmeyi planladığını söyleyerek kararı doğruladı. 

Sözcü, “Şu anda çalışan herkes Austin’de Apple’daki görevine devam etme fırsatına sahip olacak.” dedi. 

San Diego AI ekibinin yerini değiştirmesine rağmen Apple, ‘San Diego’ya derinden bağlı olduğu’ konusunda ısrar ediyor ve şirketin Güney Kaliforniya şehrinde ‘önemli ölçüde büyüdüğünü‘ ekliyor.

Apple, mühendislik ekiplerini genişletirken San Diego kampüsünde çalışanları işe almaya devam ediyor.

San Diego’daki yapay zeka personeli, ses hizmetine yapılan sorguları dinleyerek ve özelliğin soruları doğru şekilde duyup yanıtlayıp yanıtlayamayacağına karar vererek Siri’yi geliştirmekten sorumlu. 

Apple'ın sahibi

San Diego ekibi özellikle Siri’nin İbranice, İngilizce, Portekizce, Arapça, Fransızca ve birçok İspanyolca lehçesini anlaması üzerinde çalıştı.  

Ekipteki çalışanlar ani duyuru karşısında şaşırdılar ve Apple’ın yakın zamanda kendilerine San Diego AI çalışanlarının Ocak ayı sonunda şehirde farklı bir yere (ABD’de farklı bir yere değil) taşınacağını söylediğini söylediler.

Bu hamle, düzinelerce çalışanın şu anda 161.000 çalışanı olan şirketten ayrılmasıyla sonuçlanabilir. 

Haziran ayı sonuna kadar taşınmak isteyen işçilere, Kaliforniya’dan Teksas’a geçişe yardımcı olmak amacıyla 7.000 dolarlık bir yer değiştirme ücreti teklif edilecek. İşten ayrılmayı kabul eden çalışanlar, dört haftalık kıdem tazminatına ek olarak şirkette çalıştığı her yıl için ek bir hafta ve altı aylık sağlık sigortası alacak.

Şok duyuru, şirketin ABD’de Apple akıllı saatlerini satmasının yasaklandığı dönemde ortaya çıktı. Tüm Apple mağazalarının ve üçüncü taraf perakendecilerin, kanda oksijen özelliği bulunan en yeni Series 9 ve Ultra 2 modellerini satması yasaklandı.

Sektör uzmanları daha önce DailyMail.com‘a bunun Apple için 200 milyon dolara kadar gelir kaybına yol açabileceğini söylemişti.

Karar, Apple’ın patentli tıbbi teknolojiyi Kaliforniya merkezli biyoteknoloji şirketi Massimo’dan kopyaladığının ortaya çıkmasından sonra geldi.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir