Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia büyüyor

0

Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia

Eski Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia, yatırım turları yapmaya devam ediyor. Nuvia, devrimsel yonga tasarımını hayata geçirmeye çok yakın.

Apple çalışanlarının kurduğu Nuvia yatırım turunda

Teknoloji devi şirketlerinden ayrılan çalışanların ve yöneticilerin, kendi şirketlerini kurmaları son yıllarda oldukça alışık olduğumuz bir süreç. Başarılı bir şekilde ilerleyen Nuvia de böyle bir geçmişe sahip.

Apple’ın eski çalışanları tarafından kurulan Nuvia, hukuki açıdan uzun süredir zorlu bir süreç yaşıyor. Tüm bu zorluklara rağmen Nuvia girişimi, enerji verimliliği konusunda devrim yapma vaadiyle çalışmalarına devam ediyor.

Apple’ın A serisi işlemci setlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayan Gerard Williams ve arkadaşları tarafından kurulan Nuvia, enerji verimliliğinde devrim yaratmayı vadediyor. Bunun için yatırımcı turuna çıkan girişim, çok kısa bir sürede 53 milyon dolarlık yatırım almayı da başarmıştı. Yapılan son yatırım turunda ise birkaç yatırımcı tarafından oluşturulan ortaklık ile Nuvia, 240 milyon dolara yakın finans desteği aldı. Böylelikle Nuvia’nın topladığı destek tutarı yaklaşık 300 milyon dolar oldu.

Elde edilen bu yatırımla Nuvia, devrimsel olarak nitelendirdiği ve Phoenix adını verdiği işlemci üzerinde çalışmaya devam edecek. Ayrıca bunu temel alan Orion isimli işlemci için de çalışmalar sürüyor. Bu tasarımların ikisi de yüksek verimlilik ve performans vadediyor.

Nuvia’nın ilk ürünlerini ne zaman çıkaracağı ise henüz bilinmiyor. Ancak 2021 yılı içinde Nuvia’nın ilk işlemcisini tanıtması sürpriz olmayacak. Bununla birlikte Nuvia ile Apple arasındaki hukuki sürecin nasıl ilerleyeceğini de hep birlikte göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>