Apple çeyrek sonuçlarını açıkladı, iPhone satışlarında ciddi düşüş var

0

iPhone satışlarındaki düşüş dikkat çekici

 Apple, 2019 2Ç finansal sonuçlarını dün açıkladı. Firmanın paylaştığı sonuçlara göre, ikinci çeyrekte satışlar 58 milyar dolar oldu. Bu veri, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 5’lik düşüşe işaret ediyor. Zira, 2018’teki satışlar 61 milyar 137 milyon dolar seviyesindeydi.

ABD ve Japonya’da düşüş var

Sonuçların ayrıntılarına baktığımızda ilk olarak bölgelerdeki verileri değerlendirelim: Apple’ın satışlarını artırdığı iki bölge Amerika ve Japonya. Şirketin Amerika bölgesindeki satışı bu çeyrekte 25,5 milyar dolar oldu. Geçen yılın aynı çeyreğinde 24,8 milyar dolar olan satışlarda yüzde 2’lik artış var. Japonya’daki satışlar bu çeyrekte 5,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşirken, geçen yılın aynı döneminde 5,46 milyar dolarlık rakam söz konusuydu.

Çin’deki yüzde 27’lik düşüş dikkat çekici

Apple’ın satışlarında en dikkat çekici düşüş Çin’den geliyor. Zira bu çeyrekte 10,2 milyar satış yapan Apple, geçen yılın aynı çeyreğinde 13 milyar dolarlık satışa sahipti. Yani, yüzde 27’lik düşüşten bahsedebiliriz. Diğer bir düşüş ise Avrupa’da söz konusu. Bu bölgede ilk çeyrekte 13 milyar dolarlık satışı olan Apple, geçen yılki çeyrekte 13,8 milyar satış yapmıştı. Yani, yüzde 6’lık düşüş var.

Üç kategoride artış, iki kategoride düşüş var

Satışları bir de ürün ve hizmetler tarafından ele aldığımızda şu tabloyla karşılaşıyoruz: Apple bu çeyrekte  satışlarını artırdığı üç kategori şöyle: Hizmetler, giyilebilir cihazlar, (Home ve diğer aksesuarlar dâhil) ve iPad. Geçen yılın aynı çeyreğinde 9,85 milyar dolarlık hizmet satan Apple, bu yılın aynı çeyreğinde yüzde 16’lık artışla 11,4 milyar dolarlık satışa imza attı. Apple, Home ve diğer akseuarların da içinde olduğu giyilebilir cihazlar tarafında 3,9 milyar dolarlık satışa karşı bu çeyrekte satışlarını yüzde 30 artırdı ve 5,1 milyar dolarlık satış yaptı. Satışların arttığı diğer bir kategori de iPad oldu ve 4 milyardan 4,8 milyar dolara çıktı. Yüzde 20’lik artış söz konusu. Apple’ın kan kaybettiği iki kategori iPhone ve Mac oldu. 2018 2Ç’te 37,5 milyar dolarlık iPhone satan Apple, bu çeyrekte yüzde 21 düşüşle 31 milyar dolarlık akıllı telefon satabildi. Mac’te ise küçük bir düşüş var: 2018 2Ç’te 5,7 milyar dolarlık Mac satışına karşılık bu çeyrekte 5,5 milyar dolarlık satış görüyoruz.

İlk kez satış  adetleri açıklanmadı

Sonuçlara ilişkin bir not daha aktaralım: Apple ilk kez bu çeyrekte cihaz satış adetlerini paylaşmadı. Daha önceki çeyrek dönemlerde bu veriyi açıklayan Apple, bölgelere göre de satış adetlerine yer verirdi. Bunun nedenini ise adetlerdeki düşüşün ortaya çıkmaması şeklinde özetlemek mümkün.

Haberde “2Ç” ibaresi dikkatinizi çekmiş olabilir.  Şu şekilde açıklayalım: ABD’de şirketler isterlerse malî dönemlerini bir çeyrek önce başlatabiliyor. Bunun gerekçesi ise şirketlerin yeni yılı da içine alan satışları 1Ç dönemine ekleyebilmeleri. Bu yöntemi ağırlıklı olarak perakendeciler ve tüketici elektroniği şirketleri tercih ediyor.

 

 

 

 

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>