Apple, Çin’de veri merkezi açıyor

0

Apple, Çin’deki varlığını sürdürmek için Çin devletinin baskılarına boyun eğmek zorunda kalmış gibi görünüyor. Şirket yeni yaptığı açıklamada, Çin’de veri merkezi kuracağını açıkladı. Böylece Çinli kullanıcıların verileri bu merkezde saklanacak ve elbette Çin devleti tarafından denetlenebilecek.

 Çin’in Guizhou eyaletinde kurulacak olan veri merkezinin işletmesi için Çin devletinin sahip olduğu büyük veri şirketi Cloud Big Data ile

çalışacak. Diğer bir deyişle, Çin’deki iOS kullanıcılarının verilerini saklayacak olan Apple veri merkezi doğrudan Çin devleti tarafından işletilecek.

Guizhou’daki veri merkezi, ülkedeki iOS kullanıcılarının cihazlarından buluta yükledikleri fotoğrafları, videoları, ses kayıtlarını depolayacak. Gelip giden e-mail’leri, mesajları yönlendirecek. Dolayısıyla Çin’deki iOS kullanıcıları artık tam anlamıyla Çin devletinin kontrolünde olacak.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>