Apple, Çin’de VPN uygulamalarını kaldırdı

0

Çin’de VPN uygulaması kullanmanın yasaklanmasıyla beraber, Apple da Çin’deki AppStore’dan VPN uygulamalarını kaldırdı. Böylece Çin’li internet kullanıcılarının dünyaya açılabilmek için kullandıkları en önemli enstrümanlardan olan VPN’lere ulaşabilecekleri bir kapıl daha kapanmış oldu.

Öte yandan Çin’deki VPN yasağı, VPN’ler için de kötü bir haber zira bu uygulamaların kullanıcılarının önemi kısmı Çin’den geliyordu. Çin’de faaliyet göstermek isteyen VPN servislerinin ise devlet kurumlarına kayıt yaptırması gerekiyor. Ancak bu durumda da hangi Çin vatandaşının hangi seb sitelerine girip çıktığı devlet tarafından görülebiliyor.

VPN konusundaki asıl hassas konu ise bankalar, haber servisleri, e-ticaret servisleri gibi profesyonel kurumların dünya ile iş yapabilmek için VPN’e ihtiyaç duyması. VPN’lerin yasaklanması ve engellenmesi ile Çin’deki pek çok ticari kurumun faaliyetlerinde kesintiler yaşandı. Devlet, tüm ticari kurumların da kayıtlı VPN servislerini kullanmalarını istiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>