Apple Çin’i kaybediyor

0

Apple dünyanın en değerli ve yaygın markası olabilir ancak araştırmalara göre dünyanın en önemli pazarı kabul edilen Çin’de hızla pazar kaybetmeye başladı.

Araştırma şirketi UBS’in çalışmasına göre, ABD’li dev marka artık Çin’de eskisi kadar kabul görmüyor.

UBS’ten Steven Milunovich’in raporuna göre, Apple’ın Çin’deki pazar payı geçen dört yılda 17 puan birden düşerek %19’a indi.

Çinliler iOS’u neden terk ediyor?

Apple da 2017 ilk çeyreğinde, Çin’deki satışlarının, 2016 ilk çeyreğine göre %12 oranında düşmesini bekliyor. Bu trendde önemli olan faktörün, yüksek kaliteli donanımlara sahip Android telefonların fiyatının giderek ucuzlaması ve iPhone’ların yerini doldurması olduğu düşünülüyor. Kullanım kolaylığı da kazanan Android telefonlar artık giderek daha fazla şekilde, iPhone’lara tercih ediliyor.

Çin’de Apple’ın en büyük rakipleri olan Oppo, Huawei ve Vivo şu anda Çin’deki pazarın %45’ine sahip durumda. Google’ın Android’i sürekli güncelleyerek daha kullanışlı ve pratik bir işletim sistemine dönüştürmesi de, iOS cihazlarının Çin’de kaybetmeye başlamasının bir nedeni olarak görülüyor. Bir diğer deyişle, daha önceleri daha pratik ve kolay kullanım sunan iOS cihazları ile daha zor kullanıldığı düşünülen Android cihazları arasındaki bu görüş farkı ortadan kalkıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>