Apple Clearview AI hesabını askıya aldı

0

Apple Clearview AI

Apple Clearview AI hesabını askıya alarak güvenlik önlemlerini artırdı. Veri sızıntısı yaşayan Clearview AI’da 3 milyardan fazla fotoğraf açığa çıkmıştı.

Apple Clearview AI için önlem aldı

Yüz tanıma teknolojilerine yönelik çalışmalar yürüten ABD merkezli Clearview AI, veri sızıntısı skandalıyla gündeme geldi. Clearview AI’da bulunan 3 milyarı aşkın fotoğraf, veri sızıntısıyla ulaşılabilir hale gelmişti.

Apple, bu konuda önlem alan ilk şirketlerden biri oldu. Clearview AI’ın kurumsal geliştirici programı şartlarını ihlal ettiğini öne süren Apple, Clearview AI’ı devre dışı bıraktı. Gerekli düzeltmelerin yapılması için ise Clearview AI’a 14 günlük süre tanındı.

Clearview AI CEO’su Hoan ise yaptığı açıklamada, uygulamanın geçerli bir Clearview AI hesabı olmadan kullanılamayacağını belirtti. Uygulamanın indirilebilir olduğunu ancak yetkilendirme ve kimlik bilgileri olmadan uygulamanın kullanılamayacağını söyledi.

Veri tabanı açığa çıkan Clearview AI’ın yaşadığı bu veri sızıntısı, uzun bir süre daha tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>