Apple uygulama geliştiricilerinden daha az para kesecek

0

Apple hazırlığını yaptığı yeni düzenleme ile uygulama geliştiricileri için bugüne kadar uyguladığı gelir paylaşım modelini değişecek. AppStore’ın yeni gelir paylaşım modeli planlarına göre eğer bir uygulamanın kullanıcıları aboneliklerini bir seneden fazla sürdürürse, Apple uygulamanın geliştiricisine daha fazla pay bırakacak. Böylece uygulama geliştiricileri kullanıcıları daha uzun süre abone kalmaya teşvik edecek sistemler geliştirmek için motive olurken Apple da uygulamalardan daha uzun süreli gelir elde ederek kazançlı çıkacak.

Telefon üreticisi dev firma şu anda gelir paylaşımı için 70/30 modelini kullanıyor. Uygulamadan kazanılan paranın %70’i geliştiriciye giderken %30’unu teknoloji devi alıyor. Firmanın WWDC fuarı sırasında duyurabileceği tahmin edilen yeni düzenlemeye göre firma uygulama geliştiricilerden uygulamalarını tek seferlik fiyatlandırma ile satmak yerine abonelik sistemine bağlamalarını isteyecek.

Yeni abonelik sistemiyle eğer uygulama kullanıcıları bir seneden fazla aboneliğini sürdürürse 85/15’lik gelir paylaşım modeli uygulanacak. Yani geliştirici gelirin %85’ini Apple ise %15’ini alacak. Bir diğer deyişle, firma kendi ücretini yarı yarıya indirmiş durumda. Ancak bir yıllık abonelik ücretinin toplamda tek seferlik satın alma ücretinden daha fazla olması bekleniyor.

Ancak yine de telefon üreticisi dev firma, bu abonelik sisteminin her uygulama için uygun olmayacağının altını çiziyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>