Techinside Google News
Techinside Google News

Apple WWDC 2023 etkinliğinde neler duyuracak?

Apple'ın yaklaşan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC), şimdiye kadar yapılan en büyük etkinliklerinden biri olması bekleniyor.
- Advertisement -

Apple’ın yaklaşan Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı (WWDC), şimdiye kadar yapılan en büyük etkinliklerinden biri olması bekleniyor. Yıllardır süren söylentiler ve sızıntılar sonucunda Apple, karma gerçeklik başlığını resmi olarak tanıtabilir ve sanal gerçekliğe yatırım yapmaya değer olduğunu kanıtlamak için ilk bakışını dünyaya sunuyor. Bunun yanı sıra, kesinlikle daha fazlası da olacağı, işletim sistemi güncellemeleri, yeni uygulamalar ve özellikler, hatta bazı yeni donanımlar ön plana çıkıyor.

WWDC 2023 ana sunumu ne zaman yapılacak?

Bu yılın ana WWDC sunumu, 5 Haziran Pazartesi günü, gerçekleştirilecek. Apple CEO’su Tim Cook’un etkinliğin açılışını yapması bekleniyor. Etkinlik, dijital olarak ve Apple Park’ta, Cupertino, California’da gerçekleştirilecek.

WWDC nereden izlenebilir?

Apple, WWDC ana sunumunu web sitesi ve YouTube kanalı üzerinden canlı olarak yayınlayacak. Eğer sunumu canlı izleyemiyorsanız, Apple’ın yayınlandıktan sonra YouTube’a yükleyeceği kaydedilmiş sürümünü her zaman izleyebilirsiniz.

WWDC sırasında Apple’ın yapacağı en büyük duyurusu

Apple’ın uzun zamandır söylentileri dolaşan karma gerçeklik başlığının tanıtımı, Apple’ın karma gerçeklik başlığı, şirketin yıllardır en heyecan verici ürünlerinden biri olarak kabul ediliyor. Apple hala varlığını bile resmi olarak doğrulamasa da, raporlar, başlığın hem sanal gerçeklik (VR) hem de artırılmış gerçeklik (AR) deneyimleri sunabileceğini öne sürüyor.

“Gerceklik Pro” olarak adlandırılan bu geliştirici odaklı başlığın, sanal gerçeklikten içeri girmek veya çıkmak için bir fiziksel kadranla birlikte “kayak gözlüğü” görünümüne sahip olması bekleniyor. Bloomberg’in Mark Gurman’a göre, aynı zamanda el izleme için bir dizi harici sensöre sahip olması ve başlığın iç kısmında göz hareketlerinizi takip eden sensörler içermesi gerekiyor.

Başlık muhtemelen bağımsız bir cihaz olarak var olacak ve başlığa Apple’ın özel bir kablo ile bağlanan bir pil paketi eşlik edecek. Şimdiye kadar yapılan raporlara göre, Apple’ın Safari, FaceTime, Apple TV, Apple Books, Freeform ve daha fazlası gibi bazı yerleşik uygulamalarının VR sürümlerini oluşturma konusunda yoğun çalışmalar yaptığı belirtiliyor.

Yeni 15 inçlik MacBook Air

Apple’ın, uzun süredir standart 13 inçlik bir ekrana sahip olan MacBook Air için daha büyük bir 15 inçlik seçenek sunması bekleniyor. Geçen yıl cihaz hakkında ilk duyumları almıştık ve o zamandan beri daha detaylı söylentiler birikiyor.

15 inçlik MacBook Air, geçen yıl piyasaya sürülen MacBook Air modellerinde kullanılan M2 çipini içerecektir. Bloomberg’in bir raporunda belirtildiği gibi, 3024 x 1964 çözünürlüğe sahip olması muhtemeldir. Ancak ekstra bir inçlik alanı doldurması gerektiği için ekranın biraz daha az keskin olabileceği ifade ediliyor.

Bunun dışında, Apple’ın başka hangi yeni Mac’leri tanıtmayı planladığı tam olarak net değil. Şirketin yenilenmiş 13 inçlik MacBook Pro, 13 inçlik MacBook Air ve 24 inçlik bir iMac üzerinde çalıştığı söylentiler arasında yer alıyor ve bunların hepsi yeni bir M3 çip ile gelebilir.

iOS, iPadOS ve macOS için yeni özellikler

WWDC, geliştiriciler için bir etkinlik olduğundan, iOS, iPadOS, macOS ve daha fazlasında güncellemeler görünüyor.

Bunlar arasında, iOS 17’nin tanıtılması da yer alıyor. Bu sürümün, çeşitli küçük yaşam kalitesi güncellemeleriyle geleceği söylentiler arasında. Apple, yeni işletim sistemi ile gelmesi muhtemel bir dizi erişilebilirlik özelliğini zaten önizledi, bu arada kullanıcıların 15 dakikalık eğitimle sentetik bir ses oluşturmasını sağlayan Kişisel Ses aracını içeriyor.

Ayrıca, iPadOS 17 için Stage Manager’a bazı güncellemelerin dahil edilmesi bekleniyor. Bloomberg’den meslektaşım David Pierce tarafından “hala çalışmadığı” belirtilen çoklu görev arayüzü ile ilgili güncellemeler daha çok teknik detaylara odaklanıyor gibi görünüyor.

Zihinsel sağlık odaklı bir günlük iPhone uygulaması

iOS 17 hakkında konuşurken, Wall Street Journal’dan bir rapor, Apple’ın iPhone için yeni bir günlük uygulaması başlatacağını ve gün boyunca düşüncelerinizi ve aktivitelerinizi yazmanıza olanak sağlayacağını gösteriyor.

Ayrıca yazmak için size konu önerileri sunabilecek ve “Tüm Gün İnsan Keşfi” sağlayabileceği, kiminle vakit geçirdiğinizi takip edebileceği ve hatta belirli bir günde normalde yapmadığınız bir şey yaptığınızı algılayabileceği belirtiliyor.

Apple’ın kapalı ekosistemi açması

Apple, Avrupa Birliği’nin Dijital Piyasalar Kanunu’na (DMA) uyum sağlama konusunda zaman daralıyor. Bazı kurallar zaten yürürlüğe girmiş olsa da, Apple gibi “dijital kapı bekçileri”nin, en geç gelecek yılın Mart ayına kadar AB içinde üçüncü taraf uygulama mağazalarını indirme ve yan yükleme yapmasına izin vermesi bekleniyor, bu da Apple’ın güvenlik endişeleri nedeniyle sert bir şekilde karşı çıkıyor. Bloomberg’e göre, Apple, Avrupa düzenleyicileriyle uyum sağlamak için iOS’u “yeniden düzenlemeyi” düşünüyor.

Apple için neler bekleniyor?

Apple’ın envanterinde bir sürü yeni Mac bulunuyor ve hepsinin WWDC’de görünmesini beklemiyoruz, ancak her zaman bir olasılık vardır. Yukarıda bahsettiğimiz yaklaşan MacBook’ların yanı sıra, Apple’ın Apple’ın kendi çipleriyle birlikte bir Mac Pro, güncellenmiş 24 inçlik bir iMac ve iki yeni Mac Studio modeli üzerinde çalıştığı biliniyor.

Ayrıca, Apple’ın yapay zeka alanındaki sonraki adımını da bekliyoruz. Şirket AI hedefleri hakkında nispeten sessiz kalsa da, iş ilanları Apple’ın bu alanda uzmanlaşmış kişileri işe almayı düşündüğünü gösteriyor. Ayrıca, veri sızıntıları konusunda endişeler nedeniyle ChatGPT kullanımını kısıtlamasıyla, kendi AI sistemi mi inşa edeceği sorusu da gündeme geliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir