Apple elektrik satmaya başlıyor

0

Bugüne dek telefon, tablet, bilgisayar, monitör, akıllı saat, müzik, film ve yazılım satarak kasasını dolduran Apple, Ağustos ayından itibaren elektrik satmaya başlayacağını duyurdu.

Firma elektriği şimdilik, kendi kampüslerinin elektrik ihtiyacını karşılamak için kurduğu güneş enerjisi santrallerinden elde edecek. Elektrik satışı için Apple Energy isminde bir de şirket kuran Tim Cook ve ekibi, güneş enerjisi santrallerinden kendi kampüsleri için ihtiyaç duydukları enerjiyi çektikten sonra, kalan fazla elektriği piyasaya verecek.

Apple’ın bu girişimi ilk bakışta şüpheli görünmüyor gibi olsa da detayları bilmek önemli. ABD’de kendi elektriğini karşılamak için güneş enerjisi panelleri kuran firmalar veya özel kişiler, ellerindeki fazla elektriği satabiliyorlar ancak bunun için şirket kurmalarına gerek yok, elektriği doğrudan piyasadaki elektrik şirketlerine satıyorlar. Apple ise güneş enerjisi santrallerinden elde ettiği fazla elektriği elektrik dağıtım şirketlerine değil, evlere satacak. Yani, kendisi elektrik dağıtım şirketi olacak. Bu iş için bir şirket kurmuş olduğundan, şirketin yöneticileri daha fazla kazanç sağlamak için yeni yatırımlar yapmak isteyecek, genişleme planları oluşturacak ve firma ileride dev bir elektrik dağıtımcısı haline dönüşebilecek.

Gözden kaçan ikinci bir detay ise Apple’ın büyük bir gizlilikle yürütmeye çalıştığı otomobil üretimi çalışmaları. Firma bu konuda hiçbir yorum yapmasa da otomotiv endüstrisinden işe aldığı mühendisler, kiraladığı dev depolar ve Uber’in rakibine ortak olmak için verdiği 2 milyar dolar ile, otomobil üretmek üzere hazırlandığı görünümü veriyor. Elektrik dağıtım şirketi kurması da bu senaryoyu destekliyor çünkü elektrikli otomobillere şarj istasyonları kurmak için bir elektrik dağıtım şirketi gerekiyordu. Bu istasyonlar aynı iOS uygulama marketinin iPhone ve iPad’lere uygulama satması gibi, otomobillere elektrik satacak. Dolayısıyla, elektrik dağıtım şirketi kuran firma, otomobil üreteceği söylentilerini bir kez daha doğrulamış oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>