Apple enerji satmak için hazır

0

Elektrik üretmek için 850 milyon dolar yatırım yaparak Kaliforniya’da güneş enerjisi tarlası kuran Apple, enerji satışı için gerekli izinlerini tamamladı.

Apple’ın yeni yatırımı aslında firmanın kampüslerinde ihtiyacı olan elektriği satın almak yerine üretme fikrinden, ayrıca şirketin karbon ayak izini düşürmek için yenilenebilir temiz enerji kaynaklarını kullanma kararıyla ortaya çıkmıştı. Halihazırda iki küçük güneş enerjisi santraline sahip firma, Kaliforniya’da çok daha büyük bir güneş enerjisi tarlası kurmaya karar vermişti.

iPhone’dan sonra enerji satmak

130 Megawatt enerji üretim kapasitesine sahip olan güneş enerjisi santralini çalıştırmaya başlayan firma artık bu santralden ürettiği elektriği satmaya da başlayacak. Kaliforniya’da 60 bin eve elektrik sağlayabilecek olan santralin ötesinde Apple’ın Nevada’da 20 MW, Arizona’da ise 50 MW’lık güneş enerjisi santralleri bulunuyor ancak bu santralleri kendi ihtiyaçları için kullanıyor.

Kaliforniya’da kurulan santral ise şirketin mağazalarının, kampüslerinin, sunucu merkezlerinin tüm elektrik ihtiyacını karşılayabilecek, fazla üretim ise piyasa fiyatları üzerinden elektrik aboneline satılabilecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>