Apple, eski Waymo mühendisini işe aldı

0

Waymo mühendislerini kapışan kapışana…

Herkes onları istiyor

Google’ın otonom sürüş teknolojisi geliştiren alt şirketi Waymo şu anda dünyanın en gelişmiş otonom sürüş teknolojisine sahip ve bu şirketin çalışanları, otonom sürüş teknolojileri geliştiren diğer şirketler için altın değerinde. 

Şimdi de Apple’ın eski bir Waymo mühendisini işe alması gözleri Apple’a çevirdi. Otonom sürüş teknolojileri geliştirdiği bilinen ancak bunu henüz resmen kabul etmeyen Apple’ın bu hamlesiyle otonom sürüş teknolojisi konusunda piyasada adını duyuracak bir hamleye hazırlandığı düşünülüyor. 

Öte yandan Apple’ın başka üreticiler için alt yapı platformu sağlamayı sevmediği ve geliştirdiği teknolojileri kendi donanımlarıyla katma değerli ürünlere dönüştürüp pazarlamayı sevdiği biliniyor ve bu da Apple’ın kendi otomobilini geliştirebileceği şüphesini doğuruyor.

Daha önce de Uber, Waymo’nun bir mühendisini işe almış ancak mühnedisle beraber Waymo’nun teknolojik sırlarını da çaldığı için mahkemede Waymo’ya milyar dolarlık tazminat ödemeye mahkum olmuş, hatta Waymo’ya şirket hisselerinden bir bölümünü devretmek zorunda kalmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>