Apple FaceTime davasını kaybetti

0

Apple FaceTime

Apple FaceTime davasını kaybetmesi nedeniyle VirnetX’e ödeme yapacak. FaceTime davası için 440 milyon dolarlık ödeme yapılacak.

Apple FaceTime için 440 milyon dolar ödeyecek

Teknoloji devleri, sık sık patent ihlali gerekçeleriyle karşı karşıya geliyor. Bu rekabete katılan son iki şirket ise Apple ve VirnetX oldu. 2016 yılında sonuçlanan davada Apple’ın VirnetX’e 302.4 milyon dolar ödemesine karar verilmişti. FaceTime teknolojisindeki iki teknolojinin VirnetX’e ait olduğu gerekçesi Apple’ın başını bu anlamda derde sokmuştu.

İlginç bir şekilde Apple, bu dava için temyize gitme hakkını kullansa da davayı kesin olarak kaybetmiş oldu. 2016 yılında sonuçlanan dava bedeline ek olarak faizin işlenmesiyle Apple’ın VirnetX’e ödemesi gereken miktar 440 milyon dolar oldu.

Patent ihlali davalarında sık sık Qualcomm ile karşı karşıya gelen Apple’ın, tekrar böyle bir durumla karşılaşması, şirketin marka değerini olumsuz etkileyecekti.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>