Apple Foxconn’un Hindistan fabrikasını uyardı

0

Apple Foxconn

Gerekli standartları karşılamadığı iddiasıyla Apple Foxconn’un’un Hindistan fabrikasını uyardı. Apple, işçilere sunulan imkanları inceliyor.

Apple Foxconn’un Hindistan fabrikası için incelemede

Apple, her iki şirket de bazı işçi yatakhanelerinin ve yemek odalarının gerekli standartları karşılamadığını tespit ettikten sonra, iPhone montajcısı Foxconn’un güney Hindistan fabrikasını denetimli serbestliğe bıraktığını söyledi.

Başka bir tedarikçi olan Wistron Corp’un güney Hindistan fabrikasını geçen yılki huzursuzluktan sonra denetimli serbestliğe çıkardığında, işçilere nasıl davranıldığını ele almadıkça o şirkete yeni iş vermeyeceğini söyledi.

Son eylem, Foxconn fabrikasında çalışan ve yurtlardan birinde yaşayan 250’den fazla kadının gıda zehirlenmesi nedeniyle tedavi edilmesinin ardından bu ay patlak veren protestoların ardından geldi. Bu nedenle 150’den fazla kişinin hastaneye kaldırıldığını bildirdi.

Chennai yakınlarındaki Sriperumbudur kasabasında bulunan ve yaklaşık 17.000 kişiyi istihdam eden fabrika 18 Aralık’ta kapatıldı. Apple ve Foxconn, ne zaman yeniden açılmasını beklediklerini söylemediler.

Tayvanlı Foxconn’un bir sözcüsü yaptığı açıklamada, yerel yönetim ekibini yeniden yapılandırdığını, tesisleri iyileştirmek için acil adımlar attığını ve operasyonları yeniden başlatmak için gerekli iyileştirmeleri yaparken tüm çalışanlara ödeme yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>