Apple Gelirleri Düşüş Yaşayacak mı?

0

apple gelirleri

apple gelirleri

Bir bilgisayar firmasından, dev bir teknoloji şirketi haline gelen Apple günümüzde; Mac serisi bilgisayarları, iPhone akıllı telefonları, iPad isimli kendi kategorisini oluşturmuş ve liderliğini sürdüren tabletleri, Apple Watch ile akıllı saatleri ve iPod isimli müzik çalar ürünleri gibi başlıca ürünlerinin yanı sıra hem yazılım hem de tüketici ürünleri tarafında birçok konsept sürdürüyor.

apple gelirleri

Nitekim Apple, söz konusu bu ürünlerin kendi kategorisinin zirvesinde yer alıyor olmasıyla, dev gelirler elde eden bir şirket profili oluşturmuş durumda. Ancak Apple, elde ettiği bu dev gelirlerin en büyük kalemini, iPhone modelleri ile elde ediyor. Apple gelirleri, iPhone satışları ile paralel olarak her daim zirve yapıyor.

Ancak son birkaç aydır yayınlanan analiz raporlarına göre Apple gelirleri, uzun yıllardan sonra ilk defa 2017 yılı ile düşüş yaşayabilir.

Apple gelirleri, düşüş yaşamanın eşiğinde duruyor!

apple gelirleri

Son açıklanan firma raporlarına göre Apple gelirleri, 84 milyar Dolar net kar barındırıyor. Daha önce de belirtildiği gibi bu kar miktarının büyük yüzdesini, iPhone modellerinin satışı oluşturuyor.

2007 yılından bu yana Apple iPhone modelleri, her yeni ürünü ile en çok satılanlar listesinde yer alıyordu. Ancak yayınlanan birçok analize göre iPhone satışları, 2017 yılı itibariyle duraksama sürecine geçecek ve bu gerileme, paralel olarak net kar üzerinde kendini gösterecek.

Peki, Apple gelirleri için neden böyle bir öngörü dile getiriliyor?

Birçok kişi için mevzu bahis olan bu öngörü, karşılıksız ve sansasyon amaçlı olarak değerlendirilebilir. Oysa ki bu yorumların temeli, dünya pazarı üzerine kurulmuş.

Açıklanan bilgilere göre Apple gelirleri, bundan 2 yıl öncesinde düşüş yaşamaya başlayacaktı. Zira akıllı telefon pazarı, hem Apple ürünleriyle hem de hararetli diğer rakiplerinin ürünleriyle doygunluk yaşamaya başlamıştı.

apple gelirleri

Apple ise bu süreci, Çin pazarına açılarak bertaraf etmiş oldu. Zira dev bir Çin akıllı telefon pazarı içerisine adım atan iPhone modelleri, tüm dünyada olduğu gibi Çinli kullanıcıların da ilgisini çekmeyi başarmıştı.

İşte tam da bu noktada analistler, Çin pazarının bertaraf ettiği gelir düşüşünün, 2017 yılı ile sona ereceğini düşünüyor. Zira dünya genelinde yaşanan akıllı telefon pazarı doygunluğu, 2017 yılı itibariyle Çin pazarı için de geçerli olmaya başlayacak.

apple gelirleri

Ancak bu noktada ayrı bir paragraf açmak gerekiyor. Zira Apple gelirleri için söz konusu edilen bu düşüş, sadece net kar için dile getiriliyor. Yani yaşanması muhtemel bir iPhone satışlarının düşüşü, Apple için sadece net kar oranında duraksama meydana getirecek. Ve gayet tabii bu gerileme, Apple için bir ilk olacak. Zira Apple gelirleri, daha da doğrusu Apple net kar oranı, uzun yıllardan sonra ilk defa gerileme yaşamış olacak.

apple gelirleri

Apple, gelir artışı için çalışmalar yapıyor!

Apple tarafı için de dile getirilecek farklı başlıklar bulunuyor. Zira elbette ki Apple da söz konusu bu analizlerin farkındalığını yaşıyor. Ancak bu konuda Apple tarafından nasıl atılım geleceği, henüz tahminlerin ötesine geçemiyor.

Bu tahminler arasından sıyrılan düşünce ise Apple’ın, iPhone satışlarının pazar doygunluğundan doğacak satış kaybını, farklı alanlarda geri kazanmaya çalışacak. Bu çalışmaların ilk örnekleri de; uzun süredir konuşulmaya devam eden Apple Car isimli bir elektrikli otonom araç ve VR yani sanal gerçeklik alanı!

Tabii ki Apple’ın elektrikli otomobil ve sanal gerçeklik alanlarına neden yöneldiğinin cevabı, sadece bu net kar kaybı önlenmesi olmayabilir. Ancak Apple gelirleri için yaşanacak bir dalgalanmayı önlemek için de, iyi birer alternatif gibi görünüyor. Hele ki, hem elektrikli otomobil hem de sanal gerçeklik alanlarının popülerliğinin artıyor olması düşünüldüğünde…

apple gelirleri

Özetle belirtmek gerekiyor ki Apple gelirleri için aksettirilen bu gerileme, aslında doğrudan akıllı telefon pazarını hedef alan bit atıf niteliğinde. Zira söz konusu bu durum, rakip firmaları da ciddi anlamda zedeleyebilir.

Bu noktada Apple tarafından beklentiler ise, Apple’ın nam saldığı yenilikçi profilini yeniden ateşleyip, tıpkı iPhone ve iPad ürünlerinde oluşturduğu pazar değişimini yakalaması, farklı ürünler ortaya koyması olmuş durumda.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>