Apple geliştiricilerden aldığı payı düşürüyor

0

Apple geliştiriciler

Fortnite ile yaşadığı gerginliğin ardından Apple, geliştiricilerin hedefine oturmamıştı. Apple geliştiricilerden aldığı payı yüzde 15’e düşürüyor.

Apple geliştiricilerden aldığı payı düşürme kararı aldı

Uygulama mağazaları, geliştiriciler için önemli bir iş modeli oluşturuyor. Ancak son günlerde bu uygulama mağazalarının aldıkları pay, ciddi tartışmalara neden olmaktaydı.

Özellikle de Fortnite ile Apple arasında yaşanan gerginlik ve uygulama geliştiricilerin bu konuda kamplaşması Apple’ın geri adım atmasıyla sonuçlandı. Daha önce App Store’da yüzde 30’luk pay uygulayan Apple, bunu yüzde 15’e düşürdü. Ancak bunu sadece yılda 1 milyon dolar altında gelir elde eden şirketler için uygulayacak. Yani 1 milyon dolar ve daha fazla gelir elde eden şirketler için yüzde 30’luk pay alınmaya devam edecek.

The Verge tarafından paylaşılan bilgilere göre bu indirimden faydalanacak girişimcilerin oranı yüzde 98. Apple ise bu kesimin Apple gelirlerinin sadece yüzde 5’lik kısmını oluşturduğunu belirtiyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>