Apple geri dönüşüm merkezine dava açtı

0

Apple geri dönüşüm

Apple geri dönüşüm için daha önce anlaştığı bir merkezle davalık oldu. Bu merkezin cihazları geri dönüştürmek yerine sattığı belirtiliyor.

Apple geri dönüşüm merkezi için davacı oldu

Günümüzde elektronik atıkların içinde önemli birçok bileşen bulunuyor. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerin içindeki bu bileşenler geri dönüştürülerek yeniden kullanılabiliyor. Ayrıca bu geri dönüşüm sürecinin karbon ayak izini azaltması, çevre için de önemli bir role sahip.

Geri dönüşüm için Gepp Canada şirketiyle çalışan Apple, bu şirketle davalık oldu. Geri dönüşüm şirketinin, kendisine geri dönüşüm için gönderilen ürünlerin bir kısmını sakladığı ve sattığı iddia edildi. Hatta satıldığı iddia edilen cihazlar arasında iPhone, iPad ve Apple Watch’ların olduğu ve sayılarının 10 bine yakın olduğu belirtiliyor.

Geep tarafından bu konuda iddiaları yalanlayacak herhangi bir açıklama yapılmamış durumda. 2019 Eylül’de Geep Canada’nın kendisi gibi benzer şirketlerle birleşmesi ve Quantım Lifecycle Partners isimli bir şriket kurması da dikkat çekiyor. Toplam ağırlığı 5,3 tonu bulan bu cihazlardan Geep’in önemli bir gelir sağladığı iddia ediliyor. Apple bu durum için 22,7 milyon dolar talep ediyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>