iPhone fotoğraflarınız Google’da saklanacak

0

Apple bulut altyapısı için Amazon’dan kısmen vazgeçerek Google Bulut Platformu’na geçiş yaptı. Google ile bulut kullanımı için 400 ila 600 milyon dolar arası değerde bir anlaşma imzaladığı belirtilen Apple, daha önce Amazon Web Services (AWS) ile gerçekleştirdiği operasyonları yarı yarıya Google’a taşıyacak.

Sözleşmenin bir tarafı Apple olunca, gizlilik de kaçınılmaz oluyor ve detaylar resmi ağızlardan değil, konuya yakın sektör kaynaklarından geliyor. Buna göre Apple en azından 2011 yılından bu yana AWS ve ve Microsoft Azure bulut servislerini kullanıyor. Bu iki altyapı da Apple’ın kendi bulut hizmeti olan iCloud’un zeminini oluşturuyor. Diğer bir deyişle, iPhone ile çektiğiniz fotoğrafların iCloud arşivi bu sunucularda tutuluyor. Morgan Stanley analisti Brian Nowak’ın hesaplamalarına göre Apple her yıl bulut servisleri için Amazon’a 1 milyar dolar ödüyor. Şirketin iCloud ile birlikte iTunes ve App Store için de dev bir bulut operasyonunu yönetmesi gerekiyor.

Google Bulut’un golcüsü: Diane Greene

Google tarafında ise işler daha şeffaf yürüyor. En azından bu büyük stratejik çalımın kime ait olduğunu biliyoruz. Dört ay önce Google’da kurumsal segmentin başına getirilen Diane Greene, işvereninin mobil alandaki en büyük rakibi Apple’ı bulut müşterisi yapmayı başardı. Üstelik bu ilk skor değil; Greene daha önce de ünlü online müzik servisi Spotify’ı müşteri olarak Amazon’dan transfer etmeyi başarmıştı.

Google mevcut tabloda bulut dünyasında Amazon ve Microsoft Azure’un ardından üçüncü sırada yer alıyor. Ancak Greene ile başlayan hamlelerden anlaşıldığı üzere, zirveye tırmanmak için vargücüyle çalışıyor. Google’ın bulut yöneticisi Urs Hölzle, 2020 yılında şirketin bulut gelirinin, reklam gelirlerini aşacağını öngörüyor. Peki, Google pazarı silip süpürürken, Microsoft ve Amazon’un eli armut mu toplayacak? Bekleyip göreceğiz…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>