Apple Hindistan’daki olaylar için özür diledi

0

Apple Hindistan

Geçtiğimiz günde Apple için Hindistan’da üretim yapan fabrikada işçiler ayaklanma başlatmıştı. Apple Hindistan’daki olaylar için işçilerde özür diledi.

Apple Hindistan’da kötü şekilde gündeme geldi

Günümüzdeki birçok teknoloji devi, ürünlerini Hindistan, Çin, Tayvan gibi işçi gücünün ucuz olduğu fabrikalarda üretiyor. BU fabrikaların bazılarında ise çalışma koşulları bir hayli zorlu olabiliyor.

Apple ürünleri üreten Hindistan’daki bir fabrika geçtiğimiz günlerde çalışma koşullarının zorluğu ve işçilerin başlattığı ayaklanmayla gündeme gelmişti. Fabrikadaki işçiler ücretlerini alamadıklarını ve aylık maaşlarının zaman içinde yönetim tarafından azaltıldığını belirtilmişti. Fabrikada işçilerin başlattığı isyana 2 binden fazla işçi karışmıştı. Hatta işçiler fabrikayı da ataşe vermişlerdi.

Güvenlik güçlerinin müdahalesiyle olaylar durdurulmuştu. Ancak Apple yönetimi bu konuda harekete geçmiş durumda. Apple’dan yapılan açıklamada, işçilerden özür dilendi. Üretici fabrika olan Wistron fabrikanın üst düzey yöneticilerini de görevden aldı.

Wistron’un 10 bin 500’den fazla çalışanı olduğu ancak bu kadar büyük bir çalışan topluluğuyla ilgilenmek için yalnızca üç insan kaynakları yetkilisi olduğu belirtiliyor. Apple Wistron ile çalışmayı bir süreliğini durdurdu. Wistron düzenleyici önlemler alırsa, Apple ile çalışmaya yeniden devam edebilecek. Ancak bu süre içinde Wistrona’a yeni bir iş verilmeyecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>