Apple ile Telegram arasında gerginlik

0

Apple ile Telegram

App Store tarafından uygulanan kurallar, son günlerde sık sık tartışmalara neden oluyor. Bu kez Apple ile Telegram arasında sorun yaşandı.

Apple ile Telegram gerginliği

Apple, App Store’da uyguladığı kurallarla son günlerde sık sık gündeme geliyor. Özellikle de uygulama geliştiriciler, bu konuda Apple ile gerginlik yaşıyor.

Son olarak Telegram ile Apple arasında bir sorun yaşandı. Belarus’ta cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken, Apple Telegram’dan talepte bulundu. Apple tarafından kullanıcıların kanallarda paylaştığı içeriklerin kaldırılması istendi. Buna gerekçe olarak ise bu paylaşımlarda kişisel verilerin olması gösterildi.

App Store kurallarına atıfta bulunan Apple, bu verilerin uygun bir şekilde silinmesi gerektiğini bildirdi. Telegram CEO’su Durov ise Apple’ın sorumluluklarıyla yüzleşmesi gerektiğini belirtti. Telegram’ın bu konuda geri adım atmayacağı, atmadığı durumda ise Apple’ın nasıl bir yaptırım uygulayacağı şimdiden merak ediliyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>