Apple, Iowa’ya taşınıyor!

0

ABD’nin kuzeyindeki Iowa eyaleti, dev teknoloji şirketleri tarafından yakın markaja alınmış durumda. Bugüne kadar Google’ın, Microsoft’un ve Facebook’un milyar dolarlık veri merkezleri kurduğu Iowa’ya şimdi de Apple yatırım yapıyor.

Eyalette 1.4 milyar dolar değerinde dev bir veri merkezi kuracak olan Apple, 2018’de başlayacağı merkez inşaatını ancak 2020’de bitirebilecek.

Apple’ın veri merkezi kurmak için Iowa’yı seçmesi ise sürpriz değil. Eyaletteki teşvik sistemine göre Apple eyaletten 210 milyon dolar teşvik alacak. İnşaat sırasında yüzlerce kişinin çalışacağı veri merkezi faaliyete başladıktan sonra ise 50 kişi tarafından işletilecek. Çalışanların ücretleri de belli. Veri merkezindeki minimum ücret saat başına 29 dolar olacak.

Teknoloji şirketlerinin Iowa’yı tercih etmesinin bir nedeni de eyalette yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik üretiminin %40 oranına ulaşmış olması. Böylece şirketler veri merkezlerinin yarattığı karbon izini küçük tutmayı başarırken düşük fiyatlı elektrik kullanma şansına da kavuşuyorlar.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>