Apple, iPhone’u sonlandıracak mı?

0

Akıllı telefon alanında bir devrim olarak kabul edilen iPhon 10 yaşına bastı ve Apple’ı batmak üzere olan bir şirketten dünyanın en zengin şirketine dönüştürdü. Ancak her rüyanın bir sonu vardır ve iPhone’nun da sonu gelmiş olabilir. 

Apple içinden sızan bilgiler, dev şirketin iPhone’un gözden düşmesine neden olabilecek teknolojik gelişmeleri analiz ederek, iPhone sonrası dünyaya hazırlanmak için stratejiler geliştirdiğini ortaya koyuyor.

Aynı, iPhone ve akıllı telefon devriminin, müzik çalarları ve elbette iPod’u anlamsız kılması gibi, ortaya çıkabilecek yeni mobil dijital akıllı cihazların, akıllı telefonları gereksiz kılabileceği zamanlar yaklaşıyor.

Özellikle artırılmış gerçeklik alanına yapılan onlarca milyar dolarlık yatırımın, yakın gelecekte telefonları piyasadan silebileceği düşünülüyor. Google’ın, yıllar önce Glass gözlüklerine büyük yatırım yapması ve Glass’ı yeni çağın fenomen ürünü gibi pompalaması da bu yüzdendi. Google, “bir sonraki büyük şeyin” akıllı bir gözlük olacağına öylesine inanmıştı ki, bu devrimi de Apple’a kaptırmamak için piyasaya çok hızlı girmeye kalktı ancak insanların cyborg gibi görünmesinin yarattığı sosyal tepkiyi göz ardı edince, geri çekilmek zorunda kaldı.

Halk henüz istemiyor ama şirketler gözlükler konusunda ısrarcı

Yine de akıllı gözlüklerin potansiyeli ne Google ne de diğer teknoloji şirketleri tarafından inkar edilmiyor. Microsoft, Sony, Samsung, Google ve Facebook bu alana çok büyük yatırım yapmış durumdalar ve bu devrim için artık ok yaydan çıkmış durumda. Şimdilik video oyuncuları ve ev eğlencesi peşindeki elektronik tutkunları VR ve AR gözlüklerine binlerce dolar harcamaya gönüllü olsalar da, bu cihazların boyutlarının küçülmesi ve Google Glass benzeri “günlük kullanım” için uygun bir cihaza dönüştürülmesiyle insanların telefon kullanmayı hızla bırakarak akıllı gözlüklere yöneleceği tahmin ediliyor. Bunun da sert bir sonucu olacak: iPhone kullanımı sona erecek.

Apple şimdi, AR ortamlarında insanların yazılımla daha kolay etkileşime geçmesini sağlayacak arayüzlerin tasarlanması için bir kontrol ünitesi geliştirdiğini duyurdu. Bu da Apple’ın yakın geleceği domine edecek akıllı gözlüklerde, kendi sistemlerinin, kendi kontrol ara yüzlerinin kullanılması için şimdiden oyuna dahil olduğunu gösteriyor. Bir diğer deyişle, ne kadar çok insan artırılmış gerçeklik cihazlarında Apple ara yüzlerine aşina olursa, iPhone öldüğünde ve yerine gelecek akıllı gözlükler ortaya çıktığında, Apple cihazları daha çok tercih edilecek. 

Apple’ın bu hedef uğruna, arka planda sürekli VR ve AR şirketlerini satın aldığını da unutmamak gerekiyor. Firma resmi olarak bir akıllı gözlük üzerinde çalıştığını hiçbir zaman açıklamadı ama yeni duyurduğu AR kontrol kiti, bu alanda çok güçlü bir ürün hazırladığını ve ekosisteminin de buna hazır olmasını istediğini ortaya koyuyor. Kim bilir, belki bu Eylül’de veya 2018 Eylül’ünde Apple’ın devrimsel yeni gözlüğü ile karşılaşabiliriz. Sürprizlere hazır olalım.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>