Apple lens startup’ını satın aldı

0

Teknoloji devi Apple, iPhone kameralarını iyileştirmek için, lens teknolojileri geliştiren bir startup’ı satın aldı.

Küçük bir startup olan InVisage Technologies kameralar için lens teknolojileri geliştiriyor ve satın alma haberini de doğrulamış bulunuyor. Apple ise her zamanki gibi, satın alma hakkında herhangi bir bilgi vermiş değil.

Sony’ye rakip şirket

2006 yılında Kaliforniya’da kurulan şirketin 53 çalışanı bulunuyor ve ortakları arasında Intel ile Nokia da bulunuyor. Şirket ürettiği lenslerle şu anda Sony’ye rakip olarak gösteriliyor. Yatırımcılarından bugüne kadar 98 milyon dolar fon toplamış olan şirketin Apple’dan ne kadar para aldığı ve ne kadar hisse sattığı da bilinmiyor ancak Apple’ın şirketin tümünü satın almadığı tahmin ediliyor zira gizliliği çok seven Apple şirket üzerinde çoğunluk kontrolünü ele geçirmiş olsaydı startup’ın CEO’sunun blogundan Apple satın almasını duyurmasına izin verilmeyeceği tahmin ediliyor.

Apple bu satın almayla beraber iPhone ve iPad kameralarında kullandığı lensler için Sony’e ve diğer lens reticisi şirketlere bağımlılığını sonlandırmak istiyor. Bir diğer deyişle, telefon üreticisi iPhone’ın maliyetini düşürmüş olacak ancak yıllardır iPhone bileşenlerini olabildiğince kendi üreterek maliyetleri düşürmeye çalışmasına rağmen iPhone’un fiyatının yüksele yüksele 1000 doları geçmesi de önemli bir tezat oluşturuyor. 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>