Eski iPhone’lar bu robotun elinde hayat buluyor

0

Dün gerçekleşen Cupertino etkinliğinde Apple’ın en önemli konu başlıklarından biri de çevreye duyarlı üretim süreçleriydi, Apple Liam adlı robot bu süreçlerde önemli bir rol oynuyor. Şirketin tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak çalıştığı 23 ülke arasında ne yazık ki Türkiye yok, ancak Almanya var. Almanlar karbon nötr olunca belki biz de olmuş sayılırız.

Şirketin üretim süreçlerinin önemli bir parçasını da eski cihazların üretim bandına geri kazandırılması olduğu biliniyor. Apple bu nedenle sık sık eski iPhone cihazını getirenlere yeni bir iPhone modelinde büyük indirimler yapıyor. Önceki akşam tanıtılan Apple Liam adlı robot ile bu kampanyaların sırrı çözüldü: Eski iPhone’ların neredeyse tüm iç donanımı yeni iPhone modellerinde ya da diğer Apple donanımlarında kullanılıyor. Her ikisi de olmuyor ise güneş paneline dönüşüyor.

Apple Liam nasıl çalışıyor?

Küçük Liam tam bir iPhone ustası. Hangi bölümde ne olduğunu -yüklenen yazılım sayesinde- ezbere biliyor. Kullanılmış bir iPhone üzerine monte edildiğinde onu otomatik olarak tarayıp, hızla bileşenlerine ayırıyor. Bu ayırma işleminin ardından sırayı hangi parçanın ne amaçlarla yeniden kullanılabileceği alıyor. Akıllı robot bu adımla birlikte vidasından kamerasına, ekranından işlemcisine kadar neredeyse tüm cihazı yeniden üretim bandına alınabilir hale getiriyor.

Apple bu teknolojiyle geri dönüşüm alanında yapılan çalışmalara vurgu yaparken, robot teknolojilerinin de her zaman insanlığı yok etmeye programlanmadığının sinyallerini veriyor. Bir sonraki iPhone alışverişinizde, bu cihazın içinde Liam’ın da emeği olduğunu unutmayın.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>