Apple, Mapsense’i satın aldı

0

mapsenseApple ile Google arasındaki savaş devam ediyor. Cupertino merkezli Apple bu ay itibariyle San Francisco’lu Mapsense şiretini satın aldı. Kaynaklar satın almadan bahsederken, Mapsense’in bölgesel verilerin analizi ve görselleştirmesi konusunda bir yapı olduğunu altı çiziliyor.

Söylenenlere göre Apple, Mapsense markası için 25 ile 30 milyon dolar arasında bir bedel ödemiş ve 12 kişilik şirket ekibini de kendi bünyesine eklemiş. Apple’ın yaptığı açıklamada ise, markanın ara sıra küçük teknoloji şirketlerini satın aldığı ve bunun mutlaka bir anlama gelmeyeceğinin altı çizildi.

Palantir Technologies’in eski veri mühendisi Erez Cohen’in 2013 senesinde hayata geçirdiği Mapsense adlı atılım önemli verilerin baştan sona analiz edilmesi için çalışıyordu. Grafik sonuçlar paylaşan Mapsense bulut teknolojisi üzerinden işini gerçekleştirirken, Mayıs ayında da geliştiriciler için kendi platformunu kurmuştu. Hedef ise finans, reklam, devlet ve Fortune 500 şirketleri olarak belirlenmişti.

Apple son yıllarda benzeri firmalar olan HopStop ve Coherent Navigation’ı da kendi bünyesine kattı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>