Apple, Mercedes ve BMW ile neden anlaşamadı?

0

Apple henüz bir elektrikli otomobil geliştirdiğini kabul etmiş değil. Buna karşın Almanya’da ilginç olaylar döndüğü de her geçen gün farklı bir kaynak tarafından teyit ediliyor. Yakın zamanda ortaya çıkan Berlin’deki süper gizli laboratuvarın ardından, şimdi de ünlü Alman yayıncı Handelsblatt, iPhone üreticisinin BMW ve Mercedes’in ana şirketi Daimler ile potansiyel bir iş ortaklığı üzerinde görüştüğünü belirtiyor.

Habere göre bu görüşmelerin odağında tabii ki Apple’ın elektrikli otomobilini üretmek yer alıyor. İlk olarak geçtiğimiz BMW ile iletişime geçen şirket, sonuç alamayınca Daimler ile temas kurdu. Ancak iki görüşmeden de netice çıkmadı. Orta yol bulunamamasının sebebi ise her iki tarafın da kullanıcı verilerine sahip olmak istemesi.

Apple sürücü verilerini kendi bulut servisi olan iCloud üzerinde saklamak istedi; buna karşın hem BMW hem de Daimler verinin sahibi olma konusunda ısrarcı oldu. Aynı habere göre projeyi kimin yöneteceği konusunda da anlaşmazlık yaşandı.

Apple rotayı Avusturya’ya çevirdi

Bir başka Alman haber kaynağı olan Frankfurter Allgemeine ise Apple’ın Avusturya merkezli Magna adlı bir “araç mühendislik ve sözleşmeli üretim” şirketiyle görüşmelere başladığını öne sürüyor. Şirketin tanımı tam da elektrikli bir araç üretip üzerine kendi markasını bastırmak isteyen birinin isteklerine yanıt verecek gibi görünüyor.

Her ne kadar şirket bizzat itiraf etmese de, bugüne kadar mobil cihazları ve pahalı bilgisayarlarıyla tanıdığımız teknoloji üreticisi, otomotiv sektörüne güçlü bir giriş yapmak istiyor. Bunun için de özellikle Türkiye’de otomotiv denince ilk akla gelen Alman üreticilerle iş birliği kurma peşinde. Ancak Apple’ın kendi sahasında koyduğu katı kurallar, deplasmana çıktığı otomotiv sanayiinde pek sökmeyecek gibi. Bakalım sürüş verilerinin imtiyazı kimin elinde kalacak…

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>