Apple microLED fabrikası kuruyor

0

Apple microLED fabrikası

Apple microLED fabrikası ile kendi iç ihtiyacını karşılamayı planlıyor. Bunun için Apple, Tayvan’dan iki ekran üreticisi ile çalışıyor.

Apple microLED üretimine başlıyor

Günümüzde teknoloji devleri, kendi iç ihtiyaçlarını kendileri karşılamaya çalışıyor. Özellikle teknolojik cihazlarda ham madde olarak nitelendirebileceğimiz ekran gibi donanımları da artık Apple gibi dev markalar kendileri üretmeye çalışıyor.

Apple özellikle ekran üretiminde kendi ihtiyaçlarını karşılamak için önemli bir girişimde bulundu. Tayvan’da bulunun iki önemli ekran üreticisi ile iş birliğine giden Apple, microLED üretimi için kolları sıvamış durumda. Tayvan basınında çıkan haberlerde Apple’ın bu üretim için 330 milyon dolarlık yatırım kararı aldığı belirtiliyor. Apple’ın 2021 yılında kendi ürettiği microLED’ler ile piyasada olacağı tahmin ediliyor.

Tayvanlı şirketlerle tedarik anlaşması bulunan Apple, şu anda Kaliforniya’da bulunan bir tesisinde microLED testlerini gerçekleştiriyor. Apple’ın ilk olarak Apple Watch model akıllı saatlerinde microLED kullanacağı tahmin ediliyor. Yüksek enerji verimliliğine uzun kullanım ömrüne sahip olan microLED ekranların, özellikle giyilebilir teknoloji pazarı için yeni bir soluk getirmesi bekleniyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>