Techinside Google News
Techinside Google News

Apple ve Microsoft arasında gizli görüşmeler: Bing satın alınabilir miydi?

Apple'ın 2020'de Microsoft'un Bing arama motorunu satın almak için görüştüğü ortaya çıktı. İşte detaylar.

Geçtiğimiz eylül ayında yayınlanan bir haberde, Apple’ın 2020 yılında Bing arama motorunu satın almak için Microsoft ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Google ve ABD Adalet Bakanlığı arasındaki dava nedeniyle mahkemeye sunulan belgeler, iki teknoloji devi arasındaki rekabetin arka planını aydınlatıyor.

ABD Adalet Bakanlığı’nın Google’ı arama endüstrisinde tekel oluşturduğu iddiasıyla dava etmesi üzerine cuma günü kamuoyuyla paylaşılan belgelere göre, Google arama endüstrisinde rekabetin varlığını savunuyor. Şirket, Apple ile yaptığı görüşmelerin rekabetin bir göstergesi olduğunu öne sürüyor.

- Advertisement -

Google tarafından mahkemeye sunulan belgelerde, Microsoft’un en az yedi kez Apple’a Bing’in Safari’de varsayılan arama motoru olması teklifinde bulunduğu belirtiliyor. Bu tekliflerin tarihsel sıralaması 2009, 2013, 2015, 2016, 2018 ve 2020. Google, Apple’ın Microsoft’un teklifini “arama kalitesi” nedeniyle reddetti.

Google’ın açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:Her durumda Apple, Bing’in Google’a karşı göreceli kalitesini dikkatle inceledi ve Google’ın Safari kullanıcıları için üstün varsayılan seçim olduğu sonucuna vardı. Bu rekabettir.

Ayrıca dosyada, Google’ın belirttiğine göre, Microsoft’un 2018’de Bing’in arama kalitesinde yaptığı iyileştirmeleri duyurmak için Apple ile temasa geçtiği belirtiliyor. Google’a göre, Microsoft’un hedefi ya “Bing’i Apple’a satmak ya da Bing ile ilgili bir ortak girişim kurmaktı.”

Dosyada Apple’ın servislerden sorumlu yöneticisi Eddy Cue’nin ifadesi de yer alıyor:Microsoft’un arama kalitesi, aramaya yaptıkları yatırım ve diğer şeyler çok belirgin değildi. Her şey daha düşük bir seviyedeydi. Kısacası arama kalitesi o kadar iyi değildi. Google kadar ya da Microsoft’un yapabileceği düzeyde bir yatırım yapmıyorlardı. Reklam organizasyonları ve para kazanma biçimleri de pek iyi değildi.

Elbette, Google ve Apple’ın arasındaki milyarlarca dolarlık iş ortaklığına dikkat çekilmekte. Google, Apple platformlarında varsayılan arama motoru olma konusunda önemli bir rekabet avantajına sahip. Birçok haber kaynağına göre, Google ile yapılan bu anlaşmadan elde edilen gelir, Apple’ın Bing’i satın alma görüşmelerinin hiçbir zaman keşif aşamalarının ötesine geçmemesinin temel nedeni olarak gösteriliyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir