Apple iş mülakatında neler soruyor?

4

apple mülakat soruları

Facebook öncesi dönemde çalışanların birbirine “ne kadar da şanslıyız/şanssızız” demek için kullandıkları “FW mail” furyasında dönen e-postalardan biri mutlaka bir teknoloji devinin iş mülakatındaki sorularıyla ilgili olurdu. Bu önce Microsoft oldu, sonra Google, şimdi ise sırada Apple mülakat soruları var.
Glassdoor adlı kariyer platformunda, çeşitli şirketlerden mülakat sorularının bir araya getirildiği bir bölüm bulunuyor. BI bu bölümde yaptığı tarama sonucunda en zor 33 soruyu bir araya getirmiş. Biz de bunların 10 tanesini seçtik. Her sorunun başında, bu sorunun hangi pozisyona aday olanlara sorulduğu da yazıyor. Listenin tamamına buradan göz atabilirsiniz.

İşte Apple mülakat soruları:

 1. Ürün tasarım mühendisi: Bir fincan sıcak kahve ve dolaptan çıkmış küçük soğuk sütümüz var. Oda sıcaklığı bu ikisinin ortasında. En soğuk kombinasyonu en erken alabilmek için, sütü kahveye ne zaman eklemeliyiz? (Başında mı, ortasında mı, sonunda mı?)
 2. Apple Genius görevlisi: RAM’in ne olduğunu beş yaşındaki bir çocuğa nasıl anlatırsınız?
 3. Baş sistem mühendisi: Bir uçak kanadı nasıl çalışır?
 4. Donanım mühendisi: Bir arabada ne kadar yakıt kaldığını ölçmenin beş yolunu söyleyiniz.
 5. Evde destek danışmanı: Sekiz yaşında bir çocuğa modemin ne olduğunu ve işlevlerini anlatınız.
 6. Apple uzmanı: Yirmi dakikadır yardım almak için bekleyen ve olay çıkarmaya hazır, öfkeli bir müşteriyle ilgileniyorsunuz. Size Best Buy ya da Microsoft Store’a giderek istediği bilgisayarı alacağını söylüyor. Bu sorunu çözün.
 7. Yazılım mühendisi: Daha önce hiç bir müdürünüzün kararına karşı çıktınız mı ve bunu nasıl yaptınız? Gerçek bir örnek verin ve bu anlaşmazlığı nasıl çözdüğünüzü, sonucun ne olduğunu ve o kişinin sizi bugün nasıl tanımlayacağını anlatın.
 8. Apple uzmanı: Apple neden ticari adını Apple Computers Incorporated’dan Apple Inc.’e değiştirdi?
 9. Yazılım QA mühendisi: Bir tost makinesini nasıl test edersiniz?
 10. Yazılım mühendisi: Elinizde iki yumurta var ve yumurtayı kırmadan yere bırakabileceğiniz maksimum yüksekliği ölçmek istiyorsunuz. Bunu nasıl yapardınız? En iyi çözüm nedir?

Albert Einstein “Bir şeyi küçük bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınızdır” der. Apple’ın işe alacağı adaylara sorduğu bazı soruların temelinde de bu mantık yatıyor. Soruların bir kısmı ise tamamen kuvvetli matematiğe dayalı. Peki, siz bu soruların kaçına yanıt verebilirdiniz?

Yorumlar

 1. tabii ki hepsine doğru cevabı verdim. Hadi beni apple a alın

 2. beyin bedava biraz düşünüp hepsini yaptım:)

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>