Apple Music yayın başına ne kadar ödüyor?

0

Apple Music yayın başı ödeme miktarı

Apple Music ve Spotify arasındaki rekabet sadece kullanıcı sayısı ölçeğinde yaşanmıyor. Peki Apple Music yayın başına ne kadar ödüyor?

Apple Music yayın başı ödeme miktarını açıkladı

Apple Music tarafından sanatçılar için yayınlanan bir mektupta, platformun her şarkı akışı başına 1 cent’lik ödeme yapıldığı duyuruldu. Bu ödeme tutarı, Spotify’ın ödediğinin iki katına denk geliyor.

Wall Street Journal ise Apple’ın bu ödeme tutarının bazen yayın başına 1 cent’in altına düşebildiğini belirtiyor. Apple Music2in ödediği tutar her ne kadar daha fazla olsa da burada kullanıcı sayısı ön plana çıkıyor.

Spotify, 2020’nin dördüncü çeyreğinde 155 milyon premium kullanıcıya ve toplamda 345 milyon kullanıcıya sahipti. Apple Music Haziran 2019’da 60 milyonu aşkın ücretli aboneye sahip olduğunu duyurmuştu. Dolayısıyla Spotfiy’da Apple Music’e kıyasla çok daha yoğun bir müzik akışı yaşanıyor. Böylelikle Spotify, rakiplerine göre sanatçılara daha fazla ödeme sağlıyor. 2020 yılında Spotify, hak sahiplerine yaklaşık 5 milyar Euro tutarında ödeme yapmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>