Techinside Google News
Techinside Google News

Apple neden Çin’de kaybediyor?

Apple dünyanın en büyük akıllı telefon pazarı olan Çin'de küresel büyümesi ile paralel bir büyüme sağlamakta güçlük çekiyor. Sebeplerine yakından bakıyoruz.
- Advertisement -

Geçtiğimiz yıllar içinde Apple’ın popüler telefonu iPhone’u satın alabilmek için böbreğini satan Çinli gencin haberin, şaşkınlıkla okumuştuk. Ancak bu ne duyulan ilk haber oldu ne de sonuncusu. Çin mafyası Apple’ın çeşitli ürünleri karşılığında bir organ borsası oluşturmuşlardı. Akıllı telefonlar için dünyanın en büyük pazarını oluşturan Çin maalesef Apple açısından hep karamsar haberleri ile gündeme geldi.

Peki, neden Apple’ın Çin ile yıldızı bir türlü barışmadı?

Çin’de standart bir işçinin bir aylık maaşı ortalama 600 dolar civarında. Gelir düzeyinin düşük olduğu Çin’de Apple’ın yüksek rakamlar ile sattığı ürünler için pazarın büyüklüğü ile orantılı bir büyüme elde etmesi hiç mümkün olmadı. Özellikle Çin’de son yıllarda hızlı büyüme gösteren ve ürün nitelikleri bakımından iPhone’a yakın olmakla birlikte fiyat olarak neredeyse üçte biri rakamlara satılan Xiaomi modelleri Apple’ın büyümesinin önünde büyük bir engel teşkil ediyor. Xiaomi şu anda Çin’de yüzde 14 pazar payı ile bir numaralı oyuncu konumunda bulunuyor.

Elbette Apple için Çin’de büyümenin önündeki tek engel fiyat değil. Coğrafi zorluklar, Çin hükümetinin sadece Apple odaklı olmayan ama genel olarak Amerika Birleşik Devletleri menşeli ürünler için uyguladığı engelleyici baskı Apple’ın işini zorlaştırıyor.

Görünen o ki Apple Çin’de büyüme problemleri yaşarken Çinli üreticilerin hızla küresel arenada yaygınlaşması Apple’ın gelecek dönemlerde başını ağrıtabilir.

Çin’de ortalama işçi maaşları ne kadar?

Okuyucularımızdan gelen eleştiriler nedeniyle bu bilgiye yer vermemiz gerekti. Çin’de ortalama işçi maaşlarının 600 dolar civarında olduğu bilgisi resmi bir kaynaktan geliyor. Bu bilginin kaynağı Çin İşçi Bilgilendirme servisinin yayıınladığı bir bültene dayanıyor. Çin Ulusal İstatistik Enstitüsü‘nün verilerine dayanılarak yayınlanan bültene göre Çin’de 2014 yılı itibariyle işçi başına düşen gelir 2012 yılı itibariyle 4.000 Yuan’ın üzerindedir. 1 Yuan 0,162 dolara denk geldiği için bu da yaklaşık 650 dolara denk gelmektedir ki bu durumda haberimizide rakamı düşük bile verdiğimiz ortaya çıkıyor. Aşağıda bu veriye ait grafiği ve yukarıda verdiğimiz linkden çok daha detaylı bilgileri içeren sayfaya ulaşabilirsiniz.

Çinde Ortalama Maaşların Yıllara Göre Artışı (Yuan)
Kırmızı çizgi ulusal geliri, yeşil çizgi ise göçmenlerin gelirini gösteriyor.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

10 YORUMLAR

  1. Bana kalırsa Çin, Vietnam, Laos, K.Kore, Sahraaltı Afrika ülkeleri henüz ‘modern devlet/çağdaş tin’ gibi niteliklerden uzak, birer ‘geleneksel devlet’ dediğimiz tanıya uygun olduklarından söz konusu konuda selefi Microsoft’un yaşadığı marazdan Apple’ın soyut kalamayacağı anlaşılıyor. Açıkcası aksinin sanısı dahi yerinde durmadığı hissediliyor. Geleneksel ülkelerde siyasalın klasizm boyutu korkunç koyu bir kontrasta sahiptir.

    Bu ülkelere topyekün bakışta karşımıza çıkan bilançoyla, koyu kontrastlı yapısı sahiplerinin şu günlerde sözde şeffaflığın simgesi addedilen Jobs ticari-eğitim hassasiyeti ilkelerinin bağdaşmayacağını; daha büyük resimdense Apple gibi teknolojik cemaatlerin Çin gibi garabet kutularına asla sığmayacağını söyleyebiliriz.

    Bence Apple’ın şansı hem siyaseten hemde yapı olarak bulunmuyor.

  2. Ucuz Çin de işçi maliyetleri düşük olduğu için herkes oraya kaçarken siz maaş ortalamasını 600 dolar olarak nasıl yansıtırsınız merak ediyorum. Bir yazı varsa bizimlede paylaşırsınanız sevinirim. Bizde bile en iyi ihtimalle o kadar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir