Apple Optis patentlerini ihlal etti

0

Apple Optis patentleri

Jürinin yaptığı incelemeler sonrasında Apple’ın Optis patentlerini ihlal ettiği tespit edildi. Optis bunun için ödeme alacak.

Apple Optis patentlerini izinsiz kullandı

Apple ile Optis geçtiğimiz günlerde patent ihlaili davasıyla gündeme gelmişti. ABD jürisi Optis Wireless Technology LLC’yi koruyan bir karara imza attı.

Jüri daha önce Apple’ın beş Optis kablosuz standart temel patentini ihlal ettiğini ve 506 milyon ABD Doları tazminat ödenmesini kararlaştırmıştı. Ancak Teksas’taki ABD Bölge Yargıcı Rodney Gilstrap, Nisan ayında bunu iptal etti ve tazminat miktarını belirlemek için yeni bir dava açılmasına karar verdi. Optis bu kararla birlikte 300 milyon dolar ödüllendirildi.

Apple yaptığı açıklamada, “Optis hiçbir ürün üretmiyor ve tek işi, şirketlere biriktirdikleri patentleri kullanarak dava açmak. Aldıkları patentler için makul olmayan ödemeler yapma girişimlerine karşı savunmaya devam edeceğiz” dedi. Bu açıklamanın ardından Apple ile Optis arasındaki gerginlik daha sürecek gibi görünüyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>