Apple, organ bağışı için iPhone’ları kullanacak

0

Telefon üreticisi Apple, Sağlık uygulamasına ekleyeceği yeni bir uygulamayla, iPhone kullanıcılarının organ bağışı yapmalarını kolaylaştıracak.

Hayatta kalabilmek, sağlıklarına kavuşabilmek için çok sayıda insanın organ beklediğini ancak organ bağışı sayısının yeterli olmaması nedeniyle büyük sorun yaşandığını anlayan Tim Cook, iPhone’daki Sağlık uygulamasına ekleyecekleri bağış düğmesinin doğrudan organ bağışlarını koordine eden resmi kuruma bağlı olacağını ve bu düğmeye basarak organ bağışı için resmi süreci başlatmanın çok kolay olacağını açıkladı.

Daha önce de Steve Jobs, Kaliforniya yasalarına organ bağışı konusunda bir madde eklenmesi için kampanya başlatmış böylece Kaliforniya’da çok sayıda hasta bağışlanmış organlar sayesinde hayata tutunmuştu.

iPhone’un yeni özelliğinin sonbaharda devreye girmesi bekleniyor ancak özelliğin ABD dışında da çalışabilmesi için biraz daha zaman geçmesi ve her ülkenin yasalarına göre, ilgili kurumlarla ayrı ayrı çalışmaların yapılması gerekecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>