Apple OS X’in adını değiştirecek mi?

0

Apple’ın ürün isimlerini değiştirmesi pek de alıştığımız bir durum değil; bu nedenle MacOS adını okuyunca ilk anda yazım yanlışı olduğunu düşündük. Ancak aynı cümle içinde tvOS ve watchOS geçince kafada bir ampul yandı tabii. Dünya Günü promosyonu için ürün yaşam döngülerini nasıl belirlediğini anlatan bir yazıda, aynen şu ifade yer alıyor: “İlk cihaz sahiplerini baz alan kullanım ömrü, MacOS ve tvOS cihazları için dört yıl, iOS ve watchOS cihazları için ise üç yıldır.”

Bugüne kadar OS X adıyla kullandığımız, MacBook ve iMac bilgisayarların temel yazılımını oluşturan işletim sisteminin adı yakın zamanda MacOS olarak değişebilir. Apple’ın bu yılki geliştirici konferansı WWDC’de tüm işletim sistemlerini aynı formatta düzenlemesi beklenen bir gelişmeydi. Ancak öncesinde yayınlanan bu yazıda, diğer tüm işletim sistemlerinin adı küçük harfle başlamasına karşın OS X’in büyük harfle MacOS şeklinde başlaması dikkat çekiyor.

apple macos

MacOS sonrası sırada phoneOS olabilir

iWatch olarak beklediğimiz, aylarca dedikodularını duyduğumuz cihazın Apple Watch olarak piyasaya sürülmesi, Apple’ın yeni cihaz isimlerinde şablonunun ilk ipucuydu. Apple TV’nin işletim sistemi tvOS, akıllı saatin yazılımı ise watchOS adını taşıyor. TNW haberine göre sırada iOS’un adının phoneOS şeklinde değiştirilmesi olabilir.

Ne var ki iOS cihazların, Mac veya AppleTV’den çok daha popüler olduğunu ve bulundukları pazarı domine ettiklerini hatırlamakta fayda var. Bu nedenle Apple’ın önünde iki seçenek görünüyor; ya marka adının daha önemli olduğuna kanaat getirerek iOS yerine Apple phoneOS gibi bir adlanmaya gidecek ya da kendisine o marka değerini sağlayıp bugünlere getiren ismi değiştirmeden iOS olarak kullanmaya devam edecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>