Apple otomobil yapıyor mu?

0

elon musk

Apple’ın otomobil üretip üretmeyeceği uzun zamandır tartışma konusuydu. Firma bu konuda hiçbir yorum yapmazken çeşitli otomobil üreticileri ile çok yoğun görüşmeler yapmaları, iCar’ın gerçek olacağına dair şüpheleri de körüklüyordu.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın kurucusu Elon Musk, geçen hafta BBC’ye verdiği röportajda bu konuya değindi ve Apple’ın otomobil üretmek üzere çalışma yaptığının altını çizdi.

Telefon devinin otomobil planlarını “açık bir sır” olarak tanımlayan Elon Musk, Apple gibi güçlü teknoloji firmalarının eninde sonunda otomobil üretmeye ilgi duyacaklarının da altını çizdi. Üstelik Apple’ın çok başarılı bir otomobil üreticisi olabileceğini de vurguladı.

Elon Musk’ın, konuyla ilgili vurguladığı en önemli detay ise telefon üreticisinin otomotiv endüstrisinde çalışan 1000’e yakın deneyimli mühendisi son dönemde işe almış olması: “Eğer binden fazla mühendisi işe alıyorsanız, bazı şeyleri saklamanız çok zor olur,”

Oyun değiştirici bir firma: Apple

Piyasada yayılan söylentilere göre Apple, aynı iPod, iPhone ve iPad’de olduğu gibi, son derece gizli olarak elektrikli ve hatta otonom bir otomobil projesi üzerinde çalışıyor ve bu aracı yine sürpriz bir lansmanla duyurarak otomotiv endüstrisinde de telefon pazarında olduğu gibi, bir anda yıldız üretici konumuna yükselmek istiyor. Hatırlanacağı gibi, Steve Jobs’ın başında olduğu firma aslında bir PC üreticisi olarak tanınırken, hiç beklenmedik şekilde iPhone telefonunu lanse ederek bir anda telefon pazarına girmiş ve bu hareketin sonunda Ericcson, Motorola, Nokia gibi yüz yıllık dev telefon üreticilerinin işlerini elinden alarak bu firmaların havlu atmasına neden olmuştu.

iPhone üreticisi şimdi aynı stratejiyi uygulayarak otomotiv sektörüne girerek otomobil üretmeye başlarsa, Ford, Fiat, Mercedes, BMW, Toyota gibi dev ve köklü otomotiv firmalarını oyun dışı bırakabilir mi? Bekleyip göreceğiz.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>