Apple PAF takımı hazırlıyor

0

Kısa süre öncesine kadar çok sayıda ürün ve hizmetine 18 yaş sınırı koyan Apple artık bu politikadan vazgeçiyor. Tim Cook’un planına göre, gençleri kazanmak şirketin geleceğini garanti altına almak anlamına geliyor. Dolayısıyla, iPhone üreticisi dev firma, artık 18 yaşından küçük uygulama geliştiricilerine yoğun destek sağlamaya başladı. Firma bir anlamda, gelecekte yıldız olacak PAF takımını kuruyor. Appstore’da ilk kez 18 yaşından küçük bir geliştirici tarafından hazırlanmış iOS 10 uygulaması da önümüzdeki günlerde yayına girecek.

Apple’ın ünlü geliştiriciler konferansı WWDC, 2016 yılına kadar sadece 18 yaş üstündeki geliştiricilere açıktı. Aynı şekilde Apple’a milyar dolarlar kazandıran ve krallığının temeli olarak kabul edilen AppStore’da geliştirici hesabı açmak için de 18 yaş üstünde olmak gerekiyordu ve hatta firma bunu ispat etmeniz için hesap açarken kimlik kartınızın bir fotoğrafını istiyordu.

Ancak kısa süre önce bu kıstas Apple geliştirici hesaplarının açılışında istenen şartlar arasından kaldırıldı. Üstelik, düne kadar WWDC etkinliğine giremeyen 18 yaş altındaki yazılım meraklısı gençler 2016’da adeta etkinliğin merkezine alındı. Apple’ın burs verdiği, desteklediği 18 yaş altındaki uygulama geliştiriciler etkinlikte el üstünde tutuldu. Etkinliğe katılmak için gereken minimum yaş sınırı 13’e kadar düşürüldü.

paf

Daha önce 18 yaş altındaki yazılımcıların uygulamalarını AppStore’da görmek mümkün değilken, Apple bursu ile uygulama geliştiren gençlerden bir grubun geliştirmiş olduğu “Verse” isimli uygulama AppStore’da çok yakında kullanıma girmek üzere, söz konusu uygulama, müzisyenlerin seslerini geliştirmek için gerekli ses antrenmanlarını yaptırmaya yardımcı oluyor.

Tüm bu gelişmeler teknoloji dünyasında Tim Cook’un yeni stratejisi olarak yorumlanıyor. Buna göre Cook genç uygulama geliştiricileri Apple eko sistemine çekerek, gelecekte çok daha fazla yetişkinin Apple ürünlerine ilgi göstereceği, marka ile yakın bağ kurabileceği bir atmosfer yaratmak istiyor.

Verse yayına girdiğinde bu konuda daha fazla tartışmanın gündeme taşınması da kaçınılmaz görünüyor zira gençlerin geliştirdiği uygulamaların satıştan, abonelikten veya reklamdan para kazanması gündeme geldiğinde, 18 yaş altındaki gençlerin velayeti altında olduğu yetişkinlerin izni olmaksızın ticari bir operasyonu yürütmesi tüm dünyada yasal sorunlar oluşturacağı için tartışmaların da beraberinde gelmesi bekleniyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>