Apple Park’ın değeri: 4 milyar dolar

0

Apple, iki yılı aşkın bir süredir ikonik kampusu Apple Park’ta çalışmalarını sürdürüyor. Emlak müfettişleri şirketin ödeyeceği emlak vergisini hesaplamak için binanın değerini belirledi

 Apple Park’ın değerinin 4 milyar doların üzerinde olduğu açıklandı. 9to5mac’te yayımlanan habere göre, Apple’ın Nisan 2017’de taşındığı ikonik kampusunun 4 milyar doların üzerinde olduğu bildirildi. Bu değer Santa Clara Bölgesinde bulunan Emlak Müfettişi David Ginsborg tarafından belirlendi.

Binanın değeri: 4,1 milyar dolar

David Ginsborg’un Apple Park için belirlediği değer 3,6 milyar seviyesinde. Fakat bu rakama bilgisayar, mobilya ve diğer ekipmanların da eklenmesi gerekiyor. Bu kalemler de eklendiğinde bu rakamın 4,1 milyar dolara ulaştığı ifade ediliyor. Apple Park’a bu fiyatın biçilmesinin ardında şirketin ödeyeceği emlak vergisinin düşük gösterme ihtimalinin olduğu düşünülüyor.

David Ginsborg, Apple Park’a bir değer biçmenin zor olduğunu söylüyor. Ginsborg bu zorluğun gerekçesi olarak bina için yapılan birçok harcamanın özel tasarımdan kaynaklandığını ifade ediyor. Örneğin kampustaki ağaçlar Mojave Çölü’nden getirilmiş ve zeminlerdeki karolar özel tasarım olarak yapılmış.

40 milyon dolar emlak vergisi ödeyecek

Peki, Apple, bu değerlendirmeye göre Apple Park için ne kadar emlak vergisi ödeyecek? Şirket, bina kıymetinin yüzde 1’i oranında emlak vergisi ödeyecek. Bu da, 40 milyon doların üzerinde biraz üzerini işaret ediyor. 40 milyon dolarlık verginin yüzde 25’i yerel ilkokulu desteklenmesine giderken, yüzde 15’lik bölüm de belediyenin İtfaiye Müdürlüğüne harcanacak.

Kerem Fındık

Yaklaşık 14 yıllık dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyorum. Okuma, araştırma ve yazmayı seviyorum. Girişimcilik ve yeni teknolojiler ilgilendiğim alanların başında yer alıyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>