Apple patent davası ile gündemde

0

Apple patent davası

Apple’ın farklı teknolojilerin kullanımında rakipleriyle dönem dönem mahkemelik olabiliyor. Apple patent davası ile zorlu bir süreç geçirecek.

Apple patent davasına çıkacak

Apple büyük küçük birçok teknoloji şirketiyle patentli teknolojilerin kullanımı konusunda karşı karşıya gelmişti. Genellikle Apple, bu davalarda kendi teknolojisinin kullanımı iddiasıyla davacı konumunda yer alıyordu.

Bu kez Apple ile Avustralya merkezli CPC Patent Technologies arasında yeni bir gerginlik yaşandı. CPC, biyometrik doğrulama teknolojisiyle ilgili Apple’a patent davası açtı. Bu dava Apple’ın kullandığı Touch ID, Face ID ve Apple Card’ı içeriyor. Patent detaylarına bakıldığında ise CPC ile Apple’ın teknolojilerinin benzerlikler içerdiği ancak temel olarak birbirinden farklı olduğu görülüyor.

CPC’nin iddialarına göre, Apple CPC’ye ait patentli teknolojileri iPhone ve iPad cihazlarında kullandı. Hatta bu kullanımla birlikte üç patenti de ihlal etmiş oldu.

CPC aslında Mart 2020’de Apple’a ilgili patentli teknolojilerin lisanslanması konusunda ihtarda bulunmuştu. Ancak Apple bunu reddetmişti. Dolayısıyla ikili artık mahkemede karşı karşıya gelecek.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>