Apple patent ihlali için ceza ödeyecek

0

Apple patent ihlali

Apple patent ihlali davasıyla ilgili karar sonunda açıklandı. Teknoloji devi, patent ihlali nedeniyle 85 milyon dolarlık cezaya çarptırıldı.

Apple patent ihlali için 85 milyon dolar ödeyecek

Apple en başarılı serilerinden olan iPhone 6 ve iPhone 7’lerde kullanılan teknolojiler, şirketin başına büyük problemler açtı. 2015-2016 yıllarında, patentli iki teknolojinin kullanımı, Apple’ı oldukça zor bir durumda bıraktı.

WiLAN isimli bir şirkete ait olan LTE üzerinden ses aktarım teknolojisinin bu iki modelde kullanıldığı tespit edildi. Görülen dava sonrasında Apple, 85 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı.

WiLAN şirketi, daha önce de Apple’ın kendi patentli teknolojilerini kullandığına yönelik şikayetlerde bulunmuş ancak bu şikayetlerden bir cevap alınamamıştı.

LTE davasında ise mahkeme ilk olarak 145 milyon dolarlık tazminat ödenmesine karar verdi ancak Apple’ın yanlış hesaplama itirazından sonra bu tutar 85 milyon dolara düşürüldü. Apple yine de bu kararı kabul etmemek için şikayet başvurularında da bulunacak. Apple sadece tazminat tutarını ödememek için değil, prestij kaybetmemek için de itiraz yoluna gidiyor.

Burak Kesayak

Elektrik elektronik mühendisi ve dijital medya yazarı. Ar-Ge mühendisi olarak çalışmasının yanı sıra Endüstri 4.0, akıllı şehirler, fintech ve nesnelerin interneti gibi alanlarda dijital medya yazarlığı yapmaktadır.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>