Apple patent ihlali nedeniyle ceza aldı

0

Apple patent ihlali

4G alanında Apple patent ihlali yaptığı gerekçesiyle tazminat cezası aldı. Bu cezayla Apple, 506 milyon dolarlık ödeme yapacak.

Apple patent ihlali ile gündemde

Teknoloji devleri ürün ve hizmetlerinde yenilikler yaparken, patent ihlalleriyle de gündeme gelebiliyor. Özellikle Apple, bu konuda birçok defa sorun yaşıyor.

Son olarak Apple ile PanOptis isimli bir şirket arasında patent ihlali konusunda bir anlaşmazlık çıkmıştı. PanOptis, 4G LTE çalışmalarında kendi patentlerini Apple’ın izinsiz bir şekilde kullandığını iddia etmişti.

İçlerinde PanOptis firmasının da bulunduğu 4 firma, Apple’ın 4G LTE alanında toplamda 7 farklı patenti ihlal ettiğini öne sürüyordu. Özellikle de iPhone, iPad ve Apple Watch cihazlarında ilgili patentleri izinsiz bir şekilde kullandığı gerekçisiyle Apple mahkemelik olmuştu. Mahkeme heyetinin verdiği karar kapsamında Apple, 506 milyon dolarlık hapis cezasına çarptırıldı. Bu tazminat cezası, Apple cihazların satış gelirine göre hesaplanarak adil bir dağıtım yapılmaya çalışıldı.

Apple’ın üst mahkemeye itirazda bulunup bulunmayacağı ise şimdiden merak ediliyor. PanOptis  firması, Huawei için 13 milyon dolarlık patent ihlal davası da açmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>