Techinside Google News
Techinside Google News

Apple Pay üçüncü haftasında hayatı değiştiriyor

Pek çok teknoloji şirketi yıllarca tüketicilere NFC ödeme platformlarını kullanmaları için yalvardı fakat çoğunlukla yalvarışları duyulmadı.
- Advertisement -

Şimdi Apple Pay milyonlarca iPhone 6 ve iPhone 6 Plus kullanıcılarına NFC ödeme gücünü lütfettikten sonra işler değişmeye başladı. Elbette bu sistemden herkes kazançlı çıkacak.

TechInside Analizi:  Çok ilginç bir durum ki Apple iPhone 6 ailesinin giderek Android telefonlardan farkının kalmadığı söylense de Apple milyonlarca telefon satmayı başarıyor. Üstelik sadece Apple cihazları ile uyumlu NFC ödeme sistemi patlama yaparken bu durum diğer NFC ödeme teknolojilerini de olumlu yönde etkiliyor. Bunun olmasını beklemek oldukça güç ama bir gün Apple ve diğer NFC platform sağlayıcıları tek bir ortak çözümde birleşmeyi başarırsa o zaman gerçekten fiziksel cüzdanlara ve kredi kartlarına elveda diyebiliriz.

New York Times tarafından hazırlanan bir rapor Amerikan tüketici alışkanlıklarının Apple Pay sayesinde nasıl yavaşça değiştiğini ortaya koydu. Whole Foods 150.000 iPhone ödemesi kaydederken Walgreens de Apple Pay’in Ekim ayında çıkmasından bu yana (CurrentC’nin de katkılarıyla) NFC ödemelerinin ikiye katlandığını açıkladı. McDonald’s ise Apple’ın ödeme seçeneğinin şimdiden “ödemek için dokun” sistemlerinin yüzde 50′sini ele geçirdiğini söylüyor. Servisin çıkışının üzerinden sadece üç hafta geçmesine ve geniş bir Android telefon ağına kıyasla servisin sadece iki iPhone modelinde çalışmasına rağmen böyle bir sonuç çıkması oldukça etkileyici, fakat bir analistin de söylediği gibi bu aslında yavaşça gelişen bir devrim:

Açıkça söylemek gerekirse bunun başlıca sebebi Apple markasının gücü ve satıcılarla müşterilerin bu deneyimin kolaylığına hayran oluşu. Bunun bir gecede tüm manzarayı değiştireceğini söylemiyorum fakat diğer mobil cüzdanlarda böyle bir şey hiç olmamıştı.

Apple-Pay

Apple Pay buradaki tek kazanan değil. New York Times’ın haberine göre Android’in (ve yakın zamanda Windows Phone’un) “ödemek için dokun” sistem alternatifleri Softcard ve Google Wallet da yüklemeler ve kullanıcı etkileşimlerinde artış gözlemliyor. Apple’ın NFC hizmetlerini telefonlarımızı daha da güçlendirecek şekilde genişletme planlarına dair söylentiler de heyecan verici ihtimalleri düşünmeye sebep oluyor.

Aslında bir şekilde bunun olacağı bekleniyordu. Eğer en azından ABD’de akıllı telefonların önemli bir bölümü NFC ödemelerinden yoksun olduğu sürece perakendecilerin bu teknolojiye yatırım yapmasını beklemek zordu. Bu kaygı yapılan her iPhone 6 ödemesiyle birlikte dağılıyor, şirketler artık daha kolay bu riski alacaklardır.

Apple’ın bahar aylarında Apple Watch’ı çıkarması ile aynı benimseyiş patlamasını görmek de mümkün olabilir. Aslında bunun olacağını neredeyse kesin olarak görüyoruz. Asus ZenWatch’u gören insanlar onun Apple Watch olup olmadığını soruyorlar. Akıllı saatler veya mobil ödemelere ilgi gün geçtikçe büyüyor ve bu hepimiz için iyi bir şey.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir