Apple Pay ve App Store soruşturma geçiriyor

0

Apple Pay ve App Store

Avrupa Birliği, Apple Pay ve App Store için soruşturma başlattı. Devam eden soruşturmada, ikilinin haksız rekabete neden olup olmadığı araştırılıyor.

Apple Pay ve App Store ceza alacak mı?

Son yıllarda rekabet hukuku, şirketlerin dikkat etmesi gereken konuların başında geliyor. Rekabet konusunda yapılan ihlaller, şirketler için milyarlarca dolar ceza ile sonuçlanabiliyor.

Son olarak Avrupa Birliği, bu konuda Apple için kapsamlı bir soruşturma başlattı. Apple Pay ile App Store için başlatılan soruşturmada, Spotify ve Rakuten tarafından gelen şikayetlerin etkili olabileceği belirtiliyor.

App Store için yapılan soruşturmada büyük bir ceza beklenmezken, Apple Pay tarafında sorunlar yaşanabileceği vurgulanıyor. NFC özelliğinin Apple Pay’e özel olması ve sadece şirket içindeki uygulamalarda kullanılması, Apple’ın bu konuda rekabeti önleyici davranmasına neden olabiliyor. Özellikle Alman yetkililer, böyle bir şeyin olmaması gerektiğini ve AB yasalarının ihlal edildiğini vurguluyor.

Apple sözcüsü ise birkaç şirketten gelen şikayetlerin bu soruşturmanın açılmasında etkili olduğunu ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirtti. Ancak soruşturma kapsamında istenilen her bilgiyi memnuniyetle paylaşacaklarını da vurguladı. Soruşturma sonrasında Apple’ın ceza alıp almayacağı ise şimdiden merak ediliyor.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>