Apple, Qualcomm’a dava açtı

0

Qualcomm’a vuran vurana! ABD Ticaret Bakanlığı’nın tröst oluşturduğu ve cep telefonu üreticilerini kendi ürünlerini kullanmaya zorlayarak rekabeti engellediği gerekçesiyle Qualcomm’a dava açmasından bir gün sonra bu kez de Apple Qualcomm’a 1 milyar dolarlık dava açtı.

Apple ve Samsung telefonlarının modem işlemcilerini Qualcomm sağlıyor ve bu modem işlemcileri için iki firmadan yılda 10 milyar dolara yakın ödeme alıyor. Ancak, telefon üreticileri, Qualcomm’un kendilerini zorlayıcı sözleşmelerle modem işlemcilerini almaya mecbur bıraktığını, modem işlemcilerini başka bir üreticiden almalar halinde, Qualcomm’un diğer ürünlerine fazla ödeme yapmak zorunda kaldıklarını dile getiriyorlar.

Bu iddialar ABD Ticaret Bakanlığı’nın incelemesinde de gündeme gelmiş ve sonında ABD devleti Qualcomm’a dava açmıştı.

Qualcomm ise ABD’nin açtığı davalarda Apple’ın payı olduğunu ve Apple’ın devlet kurumlarını Qualcomm’a saldırmaları için teşvik ettiğini dile getiren bir basın açıklaması ile iki firma arasındaki kavganın büyüyeceğinin işaretini vermiş oldu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>