Apple, Rusya’da satışlarını durdurdu

2

Apple, dövizde dalgalanma azaldığında satışları devam ettirecek. IDC raporlarına göre Rusya pazarında 2013 yılında 1.6 milyon adet iPhone satan Apple, 2013 yılında dünya genelinde 153.4 milyon adet iPhone satmıştı. Dünya satışlarına göre çok yüksek bir yere sahip olmasa da, azımsanmayacak bir pazar olan Rusya pazarı, dövizin son yılların en sert dalgalanmaya başlaması neticesinde sıkıntıda. Apple, yaşanan döviz dalgalanması durulmadan satışlarını durdurma kararı aldı.

Rusya’da neler oldu?
Son yıllarda Rusya, para birimi rubledeki en büyük çöküşü yaşıyor. Rusya’nın faiz artırımı rubledeki düşüşü frenleyemedi ve dolar/ruble oranı ilk kez 80 seviyesini aşarak yeni bir rekor kırdı.

Rusya’nın risk primini gösteren 5 yıllık CDS’leri de 34 baz puan artışla 581 puanla 5,5 yılın zirvesine yükseldi. Rusya Merkez Bankası, bugün yani 17 Aralık günü dolara sert bir müdahale yaptı. Merkez Bankası’nın 7 milyar dolarlık döviz rezervini satmaya hazır olduğu belirtildi. Bu gelişmeler sonrası dolar, rubleye karşı 80 seviyesinden 62 seviyesine düşmüş oldu.

Bakalım şimdilik yükselişi frenleyen Rusya, önümüzdeki günlerde rublenin değerini artırabilecek mi? Ayrıca Apple, satışlarına tekrar devam edecek mi merakla bekleniyor.

Kaynak: www.shiftdelete.net

Yorumlar

  1. Hippi Jobs’a iyi lanet okurlar artık anarşist budalalar. Beyaz temanız buydu. Günaydın.

  2. Rusya çürük bir devlettir.
    Nüfus hacmi ve Genel Tarih’in dokunmayı unuttuğu sahasının avantajlarıyla her daim içi kof bir ağaçtan başkası değildi.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>