Apple, sanal gerçeklik uzmanlarını işe almaya başladı

0

apple vr

Google, Facebook, HTC, Valve, Sony, Microsoft ve Samsung, sanal gerçeklik/arttırılmış gerçeklik konusunda kıyasıya mücadele içine girmişken, bu yarışta adından söz ettirmeyen tek firma, Apple kaldı.

Her zaman olduğu gibi, projelerini gizlice yürütmeyi ve ürün lansman tarihine kadar bilgi vermemeyi tercih ettiğini bildiğimiz Apple, sanal gerçeklik konusunda da tek kelime sır vermiyor ancak gizli gizli VR projeleri üzerinde çalıştığını saklaması kolay da olmuyor.

Microsoft’un Hololens projesi için geliştirdiği teknolojilerle Microsoft’tan ödül kazanan önemli bir mühendis olan, Virginia Tech üniversitesi profesörlerinden Doug Bowman’ın şimdi Apple tarafından işe alındığı haberi, piyasaya bomba gibi düştü.

Apple’ın biir VR gözlüğü veya iOS ile uyumlu özel bir VR projesi geliştirdiğine dair şüpheleri destekleyen en önemli kanıt haline gelen bu işe alım hakkında fazla bir detay açığa çıkmış değil. Ancak Doug Bowman’ın yaptığı çalışmalar ve yazdığı makaleler, VR teknolojileri alanında çalışan diğer geliştiricilerin büyük ilgisini görüyor.

Apple geçen yıl da iPhone ile çalışacak bir VR gözlüğünün patent başvurusunda bulunmuştu. Doug Bowman’ın da bu patentle bağlantılı gözlüğün geliştirilmesinde görev alacağı düşünülüyor.

 

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>