Apple’da çarşı karıştı!

0

iCloud ve Siri ekipleri şu günlerde Apple merkezindeki ofislerinde yemek sırasında bile yan yana gelmemek için çaba gösteriyor olmalı. The Information haberine göre Apple’da üst yönetim tartışmalı bir karar almak üzere ve bu kararın etkileyeceği iki geliştirici ekip kanlı bıçaklı olmaya pek müsaitler.
Her şey yönetim kademesinden gelen bir öneriyle başladı: iTunes ve iMessage gibi servisler bundan böyle Siri’nin geliştirici ekibi tarafından yönetilecek. Oysa bugüne kadar bu servisler -tahmin edileceği üzere- iCloud ekibinin kanatları altındaydı. Bu adımın atılması, iCloud birimindeki binlerce geliştirici mühendisin emeklerinden ve yönettikleri işlerden vazgeçmesi demek oluyor.
Haliyle iCloud geliştirici ekibinin aklında, Apple’daki işlerinin ne kadar güvende olduğu konusunda soru işaretleri oluşmaya başladı. Tüm büyük projeler kendilerinden alındığında ve şirketin planladığı “Project McQueen” adlı kendi bulut altyapısı hayata geçirildiğinde iCloud ekibindeki binlerce mühendisin şirketteki konumu ne olacak?

Apple McQueen ile kendi bulutuna geçecek

Apple Project McQueen öncesi sancıları yaşıyor

Bu huzursuzluk şimdiden yönetici bir mühendisin istifasına neden oldu ve habere göre “devamı gelecek”. Şirket ise yaşanan gerginliğe karşın bulut altyapısıyla ilgili planlarına kesintisiz devam ediyor. Milyonlarca kullanıcısının iCloud verilerini saklamak için Amazon Web Services, Google Cloud Platform ve Microsoft Azure arasında bölüştürdüğü operasyonlara toplamda yıllık 1 milyar dolardan fazla para ödeyen iPhone üreticisi, kendi bulut altyapısını kurmak için İrlanda gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde dev tesisler ve araziler satın alıyor. Şirketin hedefinde ise tüm tesisler işler hale gelip, kendi bulutuna geçtikten sonra üç yıl içinde kâra geçmek var.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>