Apple ve Spotify kavgası sertleşti

0

Apple ve Spotify arasındaki rekabette, taraflar birbirlerine sert yumruklar indirmeye başladılar. Apple, online müzik alanında en büyük rakibi olarak gördüğü Spotify’ın iOS uygulaması için bu hafta yayınladığı bir güncellemeyi, AppStore politikasına uymadığı gerekçesiyle reddederek müzik servisini zor durumda bıraktı.

Daha önce de Spotify, iOS uygulaması içindeki ödeme servisini devre dışı bırakmıştı. Böylece iPhone/iPad kullanıcısı Spotify servisin abonelik ücretini ödemek için tarayıcı üzerinden Spotify web servisine bağlanıp abonelik ücretini tarayıcı üzerinden ödemek zorunda kalmıştı. Spotify böylece milyonlarca kullanıcının iOS uygulaması üzerinden ödeme yapmasını engelleyerek Apple’ı önemli bir gelir kaynağından ettiği gibi, kendisi de Apple’a ödemek zorunda kaldığı yüklü komisyondan kurtulmuş oldu.

Apple’ın Spotify’ın iOS uygulaması için yayınladığı güncellemeyi reddetme nedeni olarak da, uygulama içinden ödeme yapma seçeneğini kaldırması gösteriliyor. Spotify’ın iOS uygulaması üzerinden ödenen ücretin %30’unu Apple alıyor. Müzik servisi bu yüksek komisyonu protesto etmek için 2014 yılında, normalde aylık 10 dolar olan abonelik ücretini 13 dolara yükseltmişti. Fiyatını yükseltmesine rağmen yine de abone kazanmaya devam eden Spotify böylece önemli bir gelir kaynağı elde ederken her ay abonelerden müzik servisine akan büyük miktardaki para Apple’ın da iştahını kabartmış ve kendi ücretli müzik servisini hayata geçirme planlarını hızlandırmıştı.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>