Techinside Google News
Techinside Google News

Apple, Steve Jobs’un kemiklerini sızlatacak

Teknoloji devinin patentlediği yeni ürün zamanında Steve Jobs tarafından oldukça sert bir şekilde yerilmişti.

Apple yakın zamanda Steve Jobs’un hayatta olsa nefret edeceği bir ‘stylus’ (dokunmatik kalem) patentledi.

Steve Jobs tüm dokunmatik kalemlerden nefret ediyordu. iPhone’u ilk tanıttığı Macworld 2007 organizasyonunda dokunmatik kalemlerle oldukça sağlam bir şekilde dalga geçmişti.

- Advertisement -

Kim bir dokunmatik kalem ister ki?” dediği zaman kalabalık gülmüş, o da “Gidip bir tane edinmek zorundasınız, bir yerlere koymak zorundasınız, kaybedersiniz, iğrenç. Kimse dokunmatik kalem istemez” diye devam etmişti.

Daha sonrasında biyografisini yazan Walter Isaacson’a Microsoft’un dokunmatik kalemli tablet fikrini “Dokunmatik kalemin olduğu an öldün demektir” diyerek kötülemişti.

Jobs bunların yerine el ile kullanılabilen ekranları tercih edip dünyayı değiştirmişti.

Apple’ın patenti inanılmaz derecede karmaşık bir şey değil ancak yine de ekrana el haricinde dokunulabilecek bir aletten bahsediyoruz.

TechInside Analizi:  Neden şimdi? Apple için bu güne kadar bu patenti almamasının tek sebebi Steve Jobs mıydı? Belki de Apple bizim düşündüğümüzün veya beklediğimizin dışında bir yaklaşım ile bu patenti almış olabilir. Bekleyip yenilikçi bir ürünle mi karşıyız yoksa artık Apple yenilikçilik yerine rakiplerinin ürünleri üzerinden mi bir saldırı stratejisi belirliyor göreceğiz.

Apple yıllarca dokunmatik kalemlerden kaçınsa da internette birçok üçüncü parti kalemler bulunabiliyordu.

Elbette Apple’ın patentini alıp üretmediği şeyler var dolayısıyla Apple’ı dokunmatik kalem satarken göremeyebiliriz.

Fakat muhtemelen dokunmatik kalemler Apple’ın iPad’i okullara sokmasına zarar vermeyecektir. Aynı zamanda Apple’a kurumsal alanda da yardımcı olabilir – zira dokunmatik kalemler bazı veri girişlerinde veya diğer tekrarlanan görevlerde ellerden daha iyi bir seçenek olabiliyor.

stylus

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:12:09

6 YORUMLAR

  1. Apple müşterisi değilim ve geçmişte de hiç olmadım. Ama başlık bana haksızlık gibi geldi. Steve bu sözü söylediği zaman sadece kalem-silgisi gibi küt uca sahip stylus’lar vardı. Nerdeyse serçe parmağı büyüklüğündeki aynı stylus’lar bugün de var. Bu tür stylus’lar konusunda Steve’e hak veriyorum (ben de hiç sevmedim). Elle yaz daha iyi…

    Halbuki resimdeki kalemin ucuna bakıldığında Samsung’un kalemleri gibi ince uçlu stylus-kalem olduğunu görüyorum. Ben şahsen galaxy note kullanıcısıyım ve kalemini sıklıkla kullanıyorum. Bu sivri uclu stylus-kalemleri küt uclu stylus’larla aynı kategoriye koymamak lazım. Ayrıca elin ayası ekranın üstüne konularak yazı yazılabilen tek kalem note serisi kalemler (küt uclu stylus’larla bu şekilde yazmak mümkün değil). Buda samsung’un kalemi gibi olursa bence doğru bir iş yapmış olurlar. Steve Jobs’ın da hayatta olsa buna karşı çıkacağını sanmıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir