Techinside Google News
Techinside Google News

Apple tedarikçisi Foxconn Vietnam’da elektrik kriziyle mücadele ediyor

Vietnam'da elektrik sıkıntısı, Apple'ın tedarikçisi Foxconn'u vurdu. Yetkililer, şirketten kuzeydeki fabrikalarda enerji kullanımını azaltmasını istedi.
- Advertisement -

Foxconn, Vietnam’ın kuzeyindeki elektrik kesintileri, ülkenin önde gelen teknoloji üreticilerinden Foxconn’u harekete geçirdi. Reuters’in haberine göre, Vietnamlı yetkililer, Apple’ın tedarikçisi olan Foxconn’a elektrik kullanımını %30 oranında azaltma çağrısında bulundu. Geçen sene yaşanan 1 milyar dolarlık üretim kaybını önlemek amacıyla yapılan bu çağrı, ülkenin enerji sıkıntılarını giderme çabalarının bir parçası olarak değerlendiriliyor.

Kaynaklardan biri, Foxconn’a yapılan bu çağrının bir zorunluluk değil teşvik olduğunu ve üretim üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını iddia etti. Ancak, ABD ile Çin arasındaki ticari gerilimin artmasıyla birlikte, Vietnam, çok uluslu şirketler için cazip bir yatırım noktası haline gelmiştir. Güneydoğu Asya ülkesi, ekonomik büyüme için yabancı yatırımlara güvenmekte ve yarı iletken gibi enerji yoğun endüstrileri çekmektedir.

Geçen sene yaşanan elektrik kesintileri, 1,4 milyar dolarlık zarara yol açmıştı. Bu kesintilerin tekrar yaşanmaması için hükümet, yabancı yatırımcılara elektrik kesintilerinin önlenmesine dair güvence verdi. Bununla birlikte, Mart ayında yaşanan sıcak hava dalgası, kuzeydeki üretimi olumsuz etkileyerek 1,4 milyar dolarlık bir kayba neden oldu.

Foxconn, dünyanın en büyük sözleşmeli elektronik üreticisi olarak bilinmektedir. Şirket, Vietnam’ın kuzeyindeki Bac Giang eyaletinde MacBook ve iPad montajı da dahil olmak üzere 6 tesise sahiptir. Ancak, yarı iletken şirketleri gibi enerji arzına duyarlı endüstriler, Vietnam’da yatırım yapma konusunda tereddüt yaşamaktadır.

Son olarak, Vietnam hükümeti, elektrik talebini karşılamak için kömürle çalışan santrallerin bakımlarının ertelenmesini talep etmekte ve kömür ithalatını arttırarak enerji tasarrufunu teşvik etmektedir.

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda paylaşın!

SON VİDEO

TÜMÜ
00:23:54

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İlginizi çekebilir