Apple Telegram’ın ipini çekti

0

Rusya Telegram

Rusya pazarını kaybetmek istemeyen Apple, Rus hükumetinin Telegram konusundaki emrini kayıtsız şartsız yerine getirdi.

Putin vs. Telegram

Rusya, Telegram’ın Rusya’da kullanılmasına karşı çıkmış ve uygulamayı ülkede yasaklılar listesine almıştı. 

Ardından Rusya Apple’dan Telegram’ı Rusya’daki AppStore’dan çıkarmasını istemişti. Apple, şimdi bu emri hiç ikiletmeden Telegram’ın tüm güncellemelerini iptal ederek uygulamayı pratikte çalışmaz hale getirdi. Telegram CEO’su yaptığı duyuruda Apple’ın Rus uygulama mağazasında engellendiklerini doğruladı. Uygulama henüz kaldırılmış değil ancak Apple tarafından güncelleme yapmasına izin verilmiyor.

Rusya’da çok popüler olan Telegram aynı zamanda Putin’e karşı muhalif grupların en önemli toplanma ve haberleşme platformu olarak kullanılıyor. Rusya’nın Telegram’ı engelleme çabası ise geçtiğimiz haftalarda başkent Moskova’da iki büyük protesto gösterisine neden olmuştu. Ancak Rusya kararından vazgeçmedi ve Telegram’ı yasaklı uygulamalar listesine aldı.

Rus istihbarat birimleri de Telegram’ın terörist gruplar tarafından gizli iletişim platformu olarak kullanıldığını dile getirerek Telegram yasağının sürmesini talep ediyorlar. Telegram ise Rus istihbarat birimlerinin uygulama içindeki vatandaşlarının iletişimini dinlemesine olanak sağlayacak izleme kodlarını Rusya kurumlarına vermeyi reddediyor. Bu nedenle uygulama Rusya’da muhalif kesimler tarafından anonim iletişim kurmak amacıyla yoğun olarak tercih ediliyordu.

Yorum Ekle

Posta adresiniz, gizli kalacaktır.

İzin verilen HTML tagları, <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>